مولوی عبدالحمید: اعتراضات اخیر نشان‌دهنده عدم امید جامعه به تحقق اصلاحات است

اسماعیل‌زهی در اظهارات خود خواستار کناره‌گیری نظامیان از مناصب سیاسی کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان در اظهاراتی با اشاره به نارضایتی‌های «گسترده» جامعه ایران از عملکرد مقامات جمهوری اسلامی گفت، حضور مردم در خیابان‌ها و اعتراضات سراسری 1401 نشان‌دهنده عدم امید آن‌ها به تحقق اصلاحات در جمهوری اسلامی است.

مولوی عبدالحمید، جمعه 21 بهمن و یک روز پیش از چهل و چهارمین سالگرد انقلاب 57 در خطبه نماز جمعه شهر زاهدان گفت، «تبعیض‌های خیلی شدید و گسترده»ای علیه اهل سنت و زنان ایران در طول چهار دهه گذشته اعمال شده و با آن‌ها همچون «شهروندان درجه دو و سه» رفتار شده است.

او در همین زمینه تأکید کرد، با گذشت هر چه بیشتر از انقلاب 57، مشکلات و دغدغه‌های مردم روز به روز در حال افزایش بوده و پیگیری‌های لازم در این زمینه نتیجه‌ای نداشته است.

اسماعیل‌زهی در اظهارات خود خواستار کناره‌گیری نظامیان از مناصب سیاسی کشور شد. به گفته او، اکثر مناصب سیاسی در جمهوری اسلامی به دست نظامیان است.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان که هم‌زمان مدیر مدرسه دینی «دارالعلوم زاهدان» است، در اظهارات خود نسبت به رفتار «به‌شدت» تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی با شهروندان اهل سنت این کشور انتقاد کرد و گفت، برخلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی، مراکز تصمیم‌گیری مهم کشور و استان‌ها از استخدام کارشناسان و متخصصان اهل سنت خودداری می‌کنند.

او خاطرنشان کرد، مراکزی مانند استانداری‌ها، ادارات آموزش و پرورش و شورای تأمین استان‌ها از جمله نهادهایی هستند که برای استخدام متخصصان اهل سنت تبعیض شدیدی قائل می‌شوند.

اسماعیل‌زهی با این وجود تأکید کرد، مطالبات و درخواست‌های مطرح‌شده توسط او فراقومی و فرامذهبی بوده و در نگاه او، «مسائل ملی» بر «مطالبات قومی» ارجحیت دارد.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان در بخش دیگری از اظهارات خود نگرانی‌ها از تمامیت ارضی ایران را نادرست دانست. او در این اظهارات به امیدواری از دریافت خبرهای خوبی در آینده اشاره کرد، اما جزئیاتی در این زمینه ارائه ندارد.

منبر نماز جمعه مسجد مکی زاهدان شاهد انتقادات صریح و بی‌پرده عبدالحمید اسماعیل‌زهی به عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته بوده است. این انتقادات پس از آن آغاز شد که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی با شلیک گسترده به مردم زاهدان در اولین هفته از مهر سال جاری، بیش از 100 شهروند بلوچ را در یک روز به قتل رساندند.

از این واقعه با نام «جمعه خونین زاهدان» یاد می‌شود. واقعه‌ای که به گفته عبدالحمید اسماعیل‌زهی، مسئولیت آن بر عهده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید