ادعای گُنگ بازداشت «عامل اصلی» حمله به تاسیسات نظامی اصفهان

ناظران بر این باورند که خبر ادعای بازداشت چنین فردی و آن هم بدون ارائه جزئیات در آستانه 22 بهمن، تنها جنبه تبلیغاتی داشته و با انگیزه سرپوش گذاشتن بر شکاف‌ها و ناتوانی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکومت ایران منتشر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های دولتی ایران به نقل از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور مدعی بازداشت فردی شدند که از او به عنوان «مزدور اسرائیل» در حمله پهپادی به سایت نظامی در اصفهان یاد کردند.

خبرگزاری «تسنیم» متعلق به سپاه پاسداران ایران، جمعه 21 بهمن، به نقل از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، با ادعای بازداشت این فرد با عنوان یکی از «عاملان اصلی» حمله پهپادی به تاسیسات نظامی در اصفهان و ضمن تاکید بر ادامه روند تحقیقات در این‌باره، از ارائه هر گونه جزئیاتی در این زمینه خودداری کرد.

خبرگزاری رسمی دولت، «ایرنا» نیز نوشت که عاملان اصلی «تلاش نافرجام برای خرابکاری در یک مرکز صنعتی وزارت دفاع در اصفهان»، در روز 10 بهمن شناسایی و دستگیر شدند.

این خبرگزاری، ادعا کرده که افراد بازداشت شده، «مزدور» اسرائیل بوده‌اند. این نخستین بار نیست که رژیم جمهوری اسلامی برای استفاده تبلیغاتی ادعای بازداشت عاملان حمله‌های صورت گرفته علیه افراد کلیدی پرونده هسته‌ای خود یا تاسیسات نظامی و هسته‌ای حکومت را مطرح می‌کند.

پیش‌تر نیز، دستگاه‌های امنیتی ایران، «مجید جمالی فشی»، ورزشکار رشته رزمی «کیگ بوکسینگ» را به اتهام «ترور» مسعود علی‌محمدی، استاد رشته فیزیک دانشگاه تهران و یکی از افراد اصلی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اعدام کردند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی همان زمان، ویدیو اعترافات اجباری جمالی فشی را منتشر کرد که او در آن ناچار شده بود علیه خود اعترافات کند.

سازمان‌های حقوق‌بشری اما، او را قربانی سیاست‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی خوانده و دلیل بازداشت او را اسناد لو رفته توسط «ویکی‌لیکس» اعلام کردند که نشان می‌داد او وقتی برای دریافت ویزای آمریکا به سفارت آمریکا در باکو رفته بوده، درباره اجبار مربیان رشته‌های رزمی به آموزش به اعضای سپاه و بسیج صحبت کرده بود.

ایران در حالی، شهروندانی را در ارتباط با پرونده‌های مشابه بازداشت و به اعدام محکوم می‌کند که تحلیل‌گران می‌گویند، نهادهای امنیتی رژیم تنها برای پروپاگاندا و سرپوش گذاشتن بر ناتوانی و شکاف‌های امنیتی خود، مدعی رسیدگی به رویدادهای مشابه می‌شوند و عملا از پیگیری این پرونده‌ها به‌دلیل ناتوانی از پاسخگویی به تهدیدهای خارجی، صرف‌نظر می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید