گزارش «سی‌ان‌ان» از ارتقای توان تخریبی پهپادهای ایران علیه زیرساخت‌های شهری

پیش‌تر نمایندگان آمریکا و بریتانیا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد از نقش رژیم ایران در پشتیبانی از روسیه در تهاجم علیه اوکراین به شدت انتقاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه‌ خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی تحقیقی مدارکی را منتشر کرده که نشان می‌دهد رژیم جمهوری اسلامی به منظور ضربه زدن بیشتر به زیرساخت‌های شهری، توان تخریبی پهپادهای ساخت این کشور که به روسیه تحویل داده می‌شوند، را ارتقاء داده است.

سی‌ان‌ان در این گزارش که پنج‌شنبه 20 بهمن منتشر شده، مدارک و نتایج تحقیقات یک سازمان بریتانیایی و ارتش اوکراین را درباره «تغییر برای تخریب‌گری بیشتر» یکی از پهپادهای شاهد-131 ایران که کلاهک آن در عملیاتی در اوکراین عمل نکرده، منتشر کرده است.

دامین اسپلیتر، یکی از محققانی که روی قسمت کلاهک این پهپاد تحقیق کرده، درباره تغییراتی که طراحان و سازندگان این پهپادها در نسخه‌های جدید کلاهک اعمال کرده‌اند، به سی‌ان‌ان گفت: «انگار به کلاهک تمام شده نگاه کردند و گفتند چگونه می‌توانیم این را تخریب‌کننده‌تر بسازیم؟»

محققانی که نتایج بررسی‌های خود را در اختیار سی‌ان‌ان قرار داده‌اند، بر این باورند که این کلاهک‌ها، که طول آن‌ها فقط کمتر از دو فوت (60 سانتی‌متر) است، از طریق لایه‌هایی که به شکل ضعیفی سرهم‌بندی شده‌اند، با ده‌ها قطعه فلزی کوچک تجهیز شده که در اثر ضربه و برخورد با سطوح، در شعاع بزرگ‌تری پراکنده شوند.

بنا بر این گزارش، علاوه بر این قطعات، 18 «شارژ» کوچک‌تر نیز در اطراف سر کلاهک وجود دارد که با ذوب شدن در اثر انفجار، می‌تواند زره را سوراخ کرده و نوعی اثر انفجاری «360 درجه» ایجاد کند.

این تغییرات در کنارهم، توانایی کلاهک را برای انفجار شدیدتر در اهدافی مانند نیروگاه‌ها، شبکه‌های توزیع، خطوط انتقال و ترانسفورماتورهای بزرگ و پرقدرت به حداکثر می‌رساند و تعمیر زیرساخت‌های شهری آسیب‌دیده از این حملات را دشوارتر می‌سازد.

سی‌ان‌ان همچنین به نقل از تیم محققان بریتانیایی که روی کلاهک‌های پهپادهای ایران کار کرده‌اند، نوشته است: «کلاهک‌هایی که برای هدف گرفتن تانک‌ها یا ماشین‌های زرهی در میدان جنگ ساخته شده‌اند، طراحی متفاوتی دارند.»

این تیم تحقیقاتی با تاکید بر این‌که این پهپادها مشخصا برای حمله به زیرساخت‌های شهری از سوی ایران طراحی و ساخته شده‌اند، گفتند، کلاهک مورد بررسی در پهپاد شاهد- 131 دارای «اثر بار شعاعی شکل» است که می‌تواند منجر به تخریب در محدوده بزرگ‌تری شود.

گزارش سی‌ان‌ان در حالی منتشر می‌شود که چهارشنبه 19 بهمن بریتانیا و آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل، نسبت به پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه هشدار دادند.

لیندا توماس گرینفیلد و باربارا وودوارد هر دو در بخشی از صحبت‌هایشان درباره نقش ایران در جنگ روسیه علیه اوکراین از طریق تامین تسلیحات و پهپادهای انفجاری که روسیه از آن‌ها برای تخریب اهداف غیرنظامی و زیرساخت‌هیا شهری استفاده می‌کند، به شدت انتقاد کردند.

مقامات نظامی و اطلاعاتی غربی اعلام کرده‌اند که روسیه تاکنون از بیش از 400 پهپاد تهاجمی ساخت ایران را در حملات علیه زیرساخت‌های شهری اوکراین بکار گرفته است.

گفته می‌شود که ایران دست‌کم 1700 پهپاد نوع شاهد- 136 را به روسیه تحویل داده است و قرار است محموله‌های دیگری نیز به زودی به این کشور ارسال شود.

تاکنون علاوه بر موجی از محکومیت‌ها، تحریم‌های گسترده‌ای علیه حکومت ایران به‌دلیل نقش آن در پشتیبانی نظامی از روسیه در جنگ علیه اوکراین، اعمال شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید