نسرین ستوده: اعتراضات در ایران ادامه دارد

این فعال حقوق بشر گفت که مردم ابتدا برای آزادی زنان به خیابان‌ها آمدند، اما زمانی‌که به خواسته‌هایشان توجه نشد، مطالبه تغییر رژیم برجسته‌تر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر درگفت‌وگویی با تلویزیون «سی‌ان‌ان» گفت، به‌رغم کاهش سطح تظاهرات خیابانی علیه جمهوری اسلامی، مردم ایران همچنان خواستار تغییر نظام حکومتی و برگزاری همه‌پرسی هستند.

این وکیل ایرانی که سال 97 در منزل شخصی خود بازداشت شده بود، به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اهانت به رهبری» و «جاسوسی» به 38 سال زندان و 148 ضربه شلاق محکوم شده است.

او که هم‌اکنون در مرخصی پزشکی به سر می‌برد، چهارشنبه 19 بهمن در مصاحبه‌ای با تلویزیون «سی‌ان‌ان» به «خشم» مردم ایران علیه جمهوری اسلامی اشاره و تأکید کرد، اعتراضات به پایان نرسیده و خیزش سراسری مردم این کشور ادامه خواهد داشت.

ستوده در این زمینه توضیح داد: «مقامات رسمی تلاش می‌کنند بیش از پیش قدرت‌نمایی کند، اما نافرمانی مدنی همچنان ادامه داشته و بسیاری از زنان شجاعانه به خیابان‌ها می‌روند.»

او همچنین با اشاره به اجباری بودن حجاب در ایران افزود: «این موضوع وجدان عمومی مردم ایران را به‌شدت آسیب می‌زند. ایرانیان برای سال‌ها رنج کشیده‌اند و آزار مداوم نیمی از جمعیت به دلیل جنسیت و بدنشان، یکی از اصلی‌ترین رنج‌ها بوده است.»

این فعال حقوق بشر گفت که مردم ابتدا برای آزادی زنان به خیابان‌ها آمدند، اما زمانی‌که به خواسته‌هایشان توجه نشد، مطالبه تغییر رژیم برجسته‌تر شد.

اعتراضات در ایران پس از قتل مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله کرد توسط پلیس گشت ارشاد آغاز شد. این اعتراضات از 26 شهریور شکل گرفت و در 164 شهر این کشور به صورت گسترده‌ای ادامه پیدا کرد.

استان سیستان و بلوچستان در مرحله کنونی کانون این اعتراضات سراسری است. هزاران نفر از شهروندان بلوچ در سراسر این استان هر هفته به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید