تناقض‌گویی امیرعبداللهیان برای تطهیر رژیم جمهوری اسلامی در رسانه‌های خارجی

امیرعبداللهیان مدعی شد: نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی اسلحه‌ای نداشته‌اند که به معترضان شلیک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در ادامه سیاست انکار و تکذیب اخبار مربوط به نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه رژیم جمهوری اسلامی در ایران طی مصاحبه‌ای با رادیو «ان‌پی‌آر» آمریکا، بازداشت ده‌ها هزار ایرانی معترض، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی را انکار کرد.

او همچنین در بخشی از این گفت‌وگو از به‌کار برده شدن کلمه «رژیم» برای نظام جمهوری اسلامی خشمگین شده و در تلاش برای بازتعریف نظام ولایت فقیه حاکم بر کشورش مدعی شد: «در ایران رژیم نیست. ما یک حکومت مستقل، قانونی و مشروع داریم.»

«ان‌پی‌آر»، پنج‌شنبه 20 بهمن، با انتشار بخش اول این مصاحبه، از امیرعبداللهیان درباره اعتراضات سراسری در ایران و آن چه حکومت از آن تحت عنوان «عفو» یاد می‌کند و همچنین بازداشت ده‌ها هزار شهروند معترض، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی پرسیده است.

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با «مری لوئیس کلی»، خبرنگار ان‌پی‌آر که برای این گفت‌وگو به تهران سفر کرده است، گفت که تعداد ده‌ها هزار بازداشتی اعتراضات درست نیست.

در پاسخ به این ادعای امیرعبداللهیان، خبرنگار ان‌پی‌آر با تاکید بر این‌که این رقم، رقم اعلام شده توسط رسانه‌های حکومتی ایران است، این ادعای امیرعبداللهیان را دوباره با پرسش مجدد به چالش کشید.

وزیر خارجه ایران بدون پاسخ به این‌که این آمار توسط رسانه‌های دولتی ایران مطرح شده، مدعی شد که آمارهای اعلام شده در رسانه‌ها، دارای «اغراق» است و نهادهای حقوق‌بشری، آمریکا و اسرائیل را متهم کرد برای تشدید اعتراضات، دروغ گفته‌اند.

او همچنین مدعی شد که نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی اسلحه‌ای نداشته‌اند که به معترضان شلیک کنند و با فرافکنی و اتهام‌زنی علیه بیگانگان و معترضان ضدحکومتی، تلاش کرد تا نیروهای نظامی، امنیتی، انتظامی، بسیج، لباس شخصی‌ و خودسرها که طی این چند ماه اعتراضات بیش از 500 نفر از معترضان را با سلاح گرم کشته و هزاران نفر دیگر از آنها را مجروح کرده یا مورد تجاوز قرار داده‌‌اند را قربانی و مظلوم جلوه دهد.

این ادعاهای امیرعبداللهیان در حالی مطرح می‌شود که تاکنون شواهد مسجل بسیاری از شلیک عامدانه و هدفمند نیروهای امنیتی به سر، سینه و صورت معترضان، با قصد کشتن و نابینا کردن آنها، منتشر شده است.

همچنین، گزارش‌های دیگری نیز از تجاوز، آزار جنسی، شکنجه و ضربه‌های محکم باتوم به سر معترضان منتشر شده است که نشان‌گر سرکوب و نقض گسترده و سیستماتیک و خشونت عریان رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان است.

رد بازداشت روزنامه‌نگاران با تاکید بر یک سناریو ساختگی

حسین امیرعبداللهیان، همچنین در پاسخ به سوال ان‌پی‌آر درباره خبرنگاران بازداشتی ضمن تناقض‌گویی با اشاره به پرونده فردی به نام «حسن فیروزی»، ادعا کرد بسیاری از افرادی که گفته می‌شود روزنامه‌نگار هستند، در واقع نیستند و چون در «اغتشاشات» حضور داشته‌اند، بازداشت شده‌اند.

حسن فیروزی فردی است که «ایرنا»، خبرگزاری رسمی دولت پیش‌تر از بازداشت او حین فرار از مرز آبی در جنوب ایران خبر داده و مدعی شده بود که او با ارسال فایل‌های صوتی به «رسانه‌های معاند»، در «عملیات رسانه‌ای» این رسانه‌ها درباره وضعیت وخیم جسمی خود، مشارکت داشته است.

پیش‌تر روزنامه‌نگارانی چون مسعود کاظمی، درباره خطر استفاده تبلیغاتی رژیم جمهوری اسلامی از سناریویی که درباره حسن فیروزی طرح‌ریزی شده، هشدار داده بودند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی دیگر به دستور علی خامنه‌ای مبنی بر عفو مشروط به توبه برخی از بازداشتی‌های اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران پرداخت و از این طریق تلاش کرد تا چهره رهبری جمهوری اسلامی که به ویژه در این روزها حتی میان طرفداران رژیم و ایرانیان چه در داخل و خارج از این کشور و نزد افکار عمومی جهان به‌شدت مخدوش و بی‌اعتبار شده است و همچنین نظام ولایت فقیه او که بیش از هر زمانی ناکارآمد، نامشروع و منزوی شده است را تطهیر کند.

این اظهارات مطبوعاتی وزیر خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که حکومت متبوع او هیچ‌گاه به خبرنگاران و رسانه‌های مستقل داخلی یا خارجی اجازه نداده وقایع این کشور را پوشش دهند و فعالان رسانه‌ای و اتباع خارجی را در خاک خود به اتهام‌های واهی و ساختگی بازداشت کرده یا به گروگان گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید