عفو بین‌الملل: 14 معترض بازداشتی در ایران در معرض خطر اعدام قرار دارند

عفو بین‌الملل در بیانیه خود از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است که تمام احکام اعدام مرتبط با اعتراضات اخیر را لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل، سه‌شنبه 18 بهمن اعلام کرد که دست‌کم 14 معترض بازداشت‌شده در جریان خیزش مردمی ایران، به‌طور جدی در معرض خطر اعدام قرار دارند.

عرشیا تکدستان، جواد روحی، ابراهیم نارویی، کامبیز خروت، مجید کاظمی، منوچهر مهمان‌نواز، منصور دهمرده، محمد بروغنی، مهدی بهمن، مهدی محمدی‌فرد، محمد قبادلو، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و شعیب میربلوچ زهی ریگی، چهارده نفری هستند که عفو بین‌الملل از آنها در گزارش خود نام برده و تاکید کرده که در معرض خطر اعدام قرار دارند.

این سازمان مدافع حقوق بشر با اشاره به نقض «محاکمه عادلانه» این زندانیان در معترض اعدام توسط مقامات ایرانی، اعلام کرد که ماموران جمهوری اسلامی برای اخذ اعترافات اجباری، دست‌کم 10 تن از این زندانیان را مورد «شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، از جمله شلاق، شوک الکتریکی، تهدید به مرگ، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی» قرار داده‌‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین در این بیانیه از غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه خواسته است که تمام احکام اعدام مرتبط با اعتراضات اخیر را لغو کند.

پیشتر، سازمان «عفو بین‌الملل» با اشاره به وضعیت «نگران‌کننده» عرشیا تکدستان، مهدی محمدی‌فرد و جواد روحی، سه معترض بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری ایران، فراخوانی منتشر کرد و خواستار انجام «اقدام فوری» برای لغو حکم اعدام و دسترسی این افراد به مراقبت‌های پزشکی جهت «رسیدگی به صدمات ناشی از شکنجه» آنها شده بود.

بر اساس آخرین گزارشی که خبرگزاری «هرانا» منتشر کرده است، از آغاز اعتراضات سراسری در ایران تا سه‌شنبه 18 بهمن، 4 نفر از معترضان توسط قوه قضائیه این کشور اعدام و 528 معترض دیگر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید