ادعای یک مقام امنیتی ایران: 90 کشور خواهان پهپادهای ایرانی هستند

پشتیبانی نظامی رژیم ایران از روسیه در تهاجم به اوکراین علاوه بر تشدید نگرانی‌ها در میان کشورهای غربی، موجی از محکومیت‌ها و تحریم‌های گسترده علیه تهران را به‌دنبال داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» در گفت‌وگو با فردی که او را «مشاور عالی وزیر اطلاعات» و «رئیس اندیشکده مطالعات سیاسی وزارت اطلاعات» ایران معرفی کرده، به نقل از او نوشت که 90 کشور جهان خریدار پهپادهای انفجاری ایران هستند که طی ماه‌های اخیر در اختیار روسیه قرار گرفته تا با آن به ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های شهری اوکراین حمله کند.

مشاور عالی وزیر اطلاعات ایران که حتی نام او اعلام نشده، چهارشنبه 19 بهمن در مراسم رونمایی از یک کتاب حکومتی در قزوین، ضمن طرح این ادعا گفت که این موضوع برای غربی‌ها قابل تحمل نیست.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز، سه‌شنبه 18 بهمن گفته بود که «تسلیحات و تجهیزات» نظامی جمهوری اسلامی، «خواهان و درخواست‌کننده‌های فراوانی» در جهان دارد.

مقامات نظامی و اطلاعاتی غربی اعلام کرده‌اند که روسیه تاکنون از بیش از 400 پهپاد تهاجمی ساخت ایران علیه زیرساخت‌های شهری اوکراین استفاده کرده است.

گفته می‌شود که ایران دست‌کم 1700 پهپاد شاهد- 136 را به روسیه تحویل داده است و قرار است محموله‌های دیگری نیز به زودی به این کشور ارسال شود.

اوایل هفته جاری، «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات یک کشور متحد آمریکا گزارش داد که‌ مسکو و تهران درصدد ساخت یک کارخانه پهپاد‌سازی در روسیه با هدف تولید 6 هزار پهپاد برای بکارگیری در جنگ اوکراین هستند.

بنا بر این گزارش، ساخت کارخانه مذکور، بخشی از همکاری نظامی فزاینده میان تهران و مسکو‌ به‌شمار رفته و شماری از مقامات عالی ایرانی اوایل ماه ژانویه برای بررسی مکان این کارخانه و چگونگی راه‌اندازی آن به روسیه سفر کرده‌اند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب این خبر مدعی شده که ایران از یک طرف جنگ در اوکراین حمایت نمی‌کند.

این در حالی‌ است که گزارش‌هایی درباره همکاری دوجانبه نظامی، فنی و تسلیحاتی بین ایران و روسیه، نگرانی‌هایی را برای دولت‌های غربی ایجاد کرده و محکومیت‌ها و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه رژیم جمهوری اسلامی به‌دنبال داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید