آیا فیسبوک اطلاعات کاربران را به برنامه‌نویسان در ایران می‌دهد؟

اسناد جدید نشان می‌دهد که فیسبوک از دسترسی ده‌ها هزار برنامه‌نویس مستقر در ایران، کره شمالی، چین و روسیه به اطلاعات کاربران آگاه بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا، و مارک وارنر، سناتور دموکرات ویرجینیا، از مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیرعامل کمپانی «متا» خواستند درباره اینکه آیا فیسبوک اطلاعات کاربران را در اختیار برنامه‌نویسان خود در «کشورهای پُرخطر» مانند ایران می‌گذارد، توضیح دهد.

به گزارش پایگاه خبری کنگره آمریکا «هیل»، این دو عضو ارشد کمیته اطلاعات سنا در نامه‌ای که روز دوشنبه برای زاکربرگ ارسال کردند، شواهد جدیدی ارائه دادند که به عنوان بخشی از یک دعوی قضایی منتشر شده است، و نشان می‌دهد که فیسبوک از دسترسی ده‌ها هزار برنامه‌نویس مستقر در ایران، کره شمالی، چین و روسیه به اطلاعات کاربران آگاه بوده است.

سناتورها می‌گویند همان‌طور که مکاتبات داخلی فیسبوک نشان می‌دهد، آنچه روی داده ممکن است در حوزه «قوانین بالقوه مخاطره‌آمیز ذخیره‌سازی و افشای داده‌ها» باشد، یا به احتمال زیاد «بازیگران مخرب» را شامل شود، از جمله کشور‌هایی که اطلاعات کاربران را برای «هدف‌گیری اطلاعاتی و جاسوسی سایبری» جمع‌آوری می‌کنند.

این سناتورها تاکید کردند: «ما به‌عنوان رئیس و نایب رئیس کمیته اطلاعاتی منتخب سنا، نگرانی‌های شدیدی داریم درباره اینکه این دسترسی تا چه حد می‌تواند مورد بهره‌برداری سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، از نفوذ شرورانه خارجی گرفته تا فعالیت‌های هدف‌گیری و ضد جاسوسی، قرار گرفته باشد.»

سناتورها از زاکربرگ خواستند به یک سری سؤالات و درخواست‌ها پاسخ دهد، از جمله ارائه فهرست کاملی از انواع اطلاعات و بازه‌های زمانی که برنامه‌نویسان به آنها دسترسی داشتند.

به علاوه، قانونگذاران از مدیرعامل متا خواستند مشخص کند که آیا هیچ نشانه‌ای مبنی بر فعالیت‌ هدف‌گیری یا دیگر رفتارهای شرورانه توسط دولت‌های خارجی در زمان دسترسی برنامه‌نویسان به اطلاعات کاربران وجود داشته است یا خیر.

سناتورها در پایان نامه خود ذکر کردند که پیشتر در سال 2018 به دنبال گزارش «نیویورک تایمز» درباره اینکه چگونه فیسبوک به برنامه‌نویسان چینی اجازه دسترسی به اطلاعات نمایه کاربران، شناسه‌های کاربری، عکس‌ها، اطلاعات تماس و پیام‌های آنها را داده بود، نیز پرسش‌های مشابهی مطرح کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید