تهدید علیه همسایگان هم‌زمان با رونمایی از پایگاه هوایی زیرزمینی ارتش ایران

با وخامت بحران داخلی و تداوم خیزش انقلابی ایرانیان برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و در پی بهبود روابط اسرائیل با کشورهای خاورمیانه و منطقه قفقاز، تهدیدهای برون‌مرزی رژیم ایران تشدید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی رونمایی از یک پایگاه هوایی زیرزمینی توسط فرماندهان ارشد نظامی ایران، محمد باقری، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سه‌شنبه 18 بهمن کشورهای همسایه را تهدید کرد که اگر از پایگاه‌های نظامی در هر یک از این کشورها به مواضع ایران حمله شود، علاوه بر اسرائیل، آن پایگاه مبدأ حمله به ایران، نیز مورد تهاجم سنگین قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری «ایسنا»، سه‌شنبه 18 بهمن نیز در گزارشی از بازدید چندین فرمانده ارشد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی از یک پایگاه هوایی زیرزمینی به‌نام «پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44» خبر داد.

بنا بر این گزارش، این پایگاه «قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن انواع جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن و همچنین پهپادهای نیروی هوایی ارتش را دارد» و امکان «بکارگیری عملیاتی جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش را خواهد داشت.»

ایسنا همچنین نوشته است که عقاب 44 «یکی از چندین پایگاه هوایی راهکنشی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش است که طی سال‌های گذشته متناسب با نیاز عملیاتی این نیرو و با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در مناطق مختلف کشور احداث شده است.»

در ماه‌های گذشته با وخامت بحران داخلی و تداوم خیزش انقلابی ایرانیان برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و در پی بهبود روابط اسرائیل با کشورهای خاورمیانه و منطقه قفقاز، تهدیدهای برون‌مرزی رژیم ایران تشدید شده است.

ایران در پی حمله پهپادی به یکی از تاسیسات نظامی خود در شهر اصفهان، علاوه بر متهم ساختن مستقیم اسرائیل در ارتباط با این حمله، مدعی شده که احزاب کُرد ایرانی مستقر در اقلیم کُردستان عراق انتقال قطعات پهپادهای به‌کار رفته در این حمله به داخل ایران را تسهیل کرده و طرف حمله کننده در کارگاهی تخصصی این قطعات پهپادی را مونتاژ کرده و از داخل خاک ایران برای ضربه زدن به تاسیسات نظامی وزارت دفاع در اصفهان، اقدام به حمله کرده است.

در همین راستا نماینده ایران در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به دبیرکل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت مدعی شده تحقیقات اولیه نشان می‌دهد اسرائیل مسئول حمله به مجموعه کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان است و ایران حق دفاع از امنیت ملی خود و پاسخ قاطع به هرگونه تهدید یا اقدام نادرست اسرائیل را در هر کجا و هر زمان که لازم بداند محفوظ می‌دارد.

در واکنش به ادعاهای ایران، اسرائیل اما درباره این حمله موضع شفافی نگرفته است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش‌تر در گفت‌وگویی با «سی‌ان‌ان»، بدون ارائه جزئیات گفته بود که اسرائیل اقداماتی علیه «تهدیدات ایران» انجام داده است.

با این وجود، مرکز همکاری احزاب کُردستان ایران در بیانیه‌ای ادعای رژیم جمهوری اسلامی درباره دخالت این احزاب در حمله پهپادی شامگاه شنبه، 8 بهمن به یک مرکز تسلیحاتی در اصفهان را رد کرد.

پیش‌تر، نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ایران نیز مدعی شده بود که قطعات پهپاد‌ها با مشارکت و هدایت احزاب کُرد از مسیرهای سخت وارد ایران شده‌ و سپس در یک کارگاه مجهز با نیروهای آموزش دیده مونتاژ شده‌اند.

سپاه پاسداران از زمان شروع اعتراضات در ایران، چندین بار کمپ پناهجویان احزاب کُردستان را در خاک اقلیم کُردستان عراق مورد حملات موشکی، توپخانه‌ای و پهپادی خود قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید