اعتصاب غذای مجدد «بنجامین بریر»، شهروند فرانسوی زندانی در ایران

رژیم جمهوری اسلامی با به گروگان گرفتن شهروندانی خارجی و دوتابعیتی تلاش می‌کند کشورهای غربی را در تعامل با خود تحت فشار قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنجامین بریر، تبعه فرانسوی که در ایران به اتهام «جاسوسی»در زندان به سر می‌برد، برای دومین بار از زمان حبس خود در ماه مه 2020 دست به اعتصاب غذا زده است.

خبرگزاری «فرانس 24» طی گزارشی در گفت‌وگو با خواهر این شهروند فرانسوی و وکیل او در فرانسه، نوشت بنجامین بریر که قبلا نیز در ماه دسامبر سال 2021 اعتصاب غذا کرده بود، دوباره از 28 ژانویه، یعنی حدود 10 روز پیش، در اعتراض به شرایط زندان وکیل‌آباد، دست به اعتصاب غذا زده است.

بریر که به اتهام «جاسوسی» به هشت سال زندان محکوم شده، یکی از هفت شهروند فرانسوی و بیش از بیست شهروند خارجی است که رژیم جمهوری اسلامی از آن‌ها به‌عنوان «گروگان» و «اهرم دیپلماتیک» در تعامل با کشورهای استفاده می‌کند.

بنجامین بریر پیش‌تر نیز در دی‌ماه 1400، در اعتراض به «شرایط زندان و عدم رسیدگی به پرونده اتهاماتش» اعتصاب غذا کرده بود. این گردشگر فرانسوی در بهار سال 1399 به ایران سفر کرده بود و در ششم خرداد نزدیک مرز ترکمنستان بازداشت شد. قوه قضائیه جمهوری اسلامی او را به عکاسی با درون از مناطق ممنوعه مرزی متهم کرده است. بریر از آن زمان در زندان وکیل آباد مشهد نگهداری می‌شود.

به گزارش فرانس 24، خواهر بنجامین بریر، به این خبرگزاری گفته است که برادرش جز اعتصاب غذا، «سلاح دیگری ندارد.»

همچنین فیلیپ والنت، وکیل بریر در فرانسه نیز اتهام جاسوسی علیه این شهروند فرانسه را «تخیلی» و محاکمه او را «مضحک‌آمیز و ساخته سپاه پاسداران»، خوانده است.

وکیل بنجامین همچنین با تاکید بر این‌که موکل او به دلیل «اعدام‌های فراقانونی مکرر»، در خطر «سلامت جسمی و روانی» است، گفت که او «از لحاظ روحی و جسمی خسته» است.

پیش از این، برنارد فیلان، شهروند دوتابعیتی فرانسوی-ایرلندی که در ایران به اتهام «لیدری در اعتراضات» در بازداشت است نیز دست به اعتصاب غذا زده بود. فیلان، 64 ساله است و پیش‌تر رسانه‌های ایرلندی از «وخامت» حال او خبر داده بودند.

هفته پیش، انتشار تصاویری از فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی محبوس در زندان اوین که در پی اعتصاب غذا دچار کاهش وزن بسیار شدیدی شده است، با واکنش‌های گسترده‌ داخلی و بین‌المللی مواجه شد.

میثمی در نامه‌ای از زندان اعلام کرد که قصد دارد در ده روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ کند تا نشانه‌ای از «‌روزگار تلخ‌تر از زهری باشد» که جمهوری اسلامی از «جمیع جهات برای همگان» بوجود آورده است. او همچنین گفته است که تا زمان لغو مجازات اعدام معترضان و آزادی زندانیان سیاسی، به امتناع از خوردن غذا ادامه خواهد داد.

شرایط زندان‌های ایران در ماه‌های گذشته، بسیار غیرانسانی و نامناسب توصیف شده است. به‌تازگی نیز، گروه هکری «عدالت علی» با هک کردن مجدد دوربین‌های مداربسته سازمان زندان‌های ایران و زندان اوین تهران صحنه‌هایی از شکنجه‌های هولناک، بدرفتاری با زندانیان و آموزش‌ نیروهای سرکوب برای تیراندازی به سوی معترضان و بازداشت شدگان را افشا کرده و برای حمایت از زندانیان سیاسی و تظاهرات مقابل زندان‌ها جهت فشار آوردن بر رژیم تا آزادی زندانیان سیاسی فراخوان داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size