درخواست گسترده از فرهاد میثمی برای پایان‌دادن به اعتصاب غذا در زندان

فرهاد میثمی کنشگر اجتماعی و مخالف حجاب اجباری از مهر ماه اعلام کرده بود که دست به کنشی سه گانه از جمله «امساک در غذا خوردن» می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از انتشار عکس‌های فرهاد میثمی، فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری، که در پی اعتصاب غذا دچار کاهش وزن بسیار شدیدی شده است، همچنان واکنش‌ها ادامه دارد.

بهاره هدایت، زندانی سیاسی٬ نامه‌ای از زندان اوین، خطاب به «فرهاد میثمی»، ضمن درخواست شکستن اعتصاب غذا، چند پرسش مطرح کرد: «آمدیم و جمهوری اسلامی قانون حجاب را برداشت، با منازعه پرهزینه‌اش با جهان چه کنیم؟ آمدیم و دوباره با غرب به توافق موقتی رسید، با فساد سازمان‌یافته‌اش چه کنیم؟ با ولایت‌فقیه‌اش چه کنیم؟ با جنون و خودکامگی‌اش، و با ناکارآمدی و غارت‌هایش چه کنیم؟ ....»

در ادامه این نامه آمده است: «می‌خواهم بگویم جمهوری اسلامی چه با قانون حجاب و چه بی قانون حجاب، باید برود؛ چرا که ما با منطق این حکومت که یک نوع فاشیسم اسلامی‌ست مساله داریم، با اساس تاسیس‌اش مساله داریم، با تکوین و بقا و تداومش مساله داریم.»

بهاره هدایت در پایان تاکید کرد: «ای کاش که آزادی من یا زندان بودن‌ام یا حتی بذل جانم، هر کدام که به تحقق این اراده ذره‌ای کمک می‌کند، همان رقم بخورد. باشد که ایران‌مان بماند و مردمانش از این ورطه‌ی هولناک نجات پیدا کنند.»

فرهاد میثمی٬ کنشگر اجتماعی و مخالف حجاب اجباری٬ از مهرماه اعلام کرده بود که دست به کنشی سه گانه از جمله «امساک در غذا خوردن» می‌زند. این کنشگر مدنی از مرداد سال 1397 بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به‌سرمی‌برد.

او 13 بهمن در نامه‌ای از زندان اعلام کرد، قصد دارد در ده روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ ‌کند تا نشانه‌ای از «‌روزگار تلخ‌تر از زهری باشد» که جمهوری اسلامی از «جمیع جهات برای همگان» بوجود آورده است.

این زندانی سیاسی خواستار توقف اعدام معترضان، آزادی 6 زندانی سیاسی-مدنی «محمد حبیبی، (فعال معلمان)، ناهید شیربیشه (از مادران دادخواه)، نیلوفر حامدی (روزنامه‌نگار)، رضا شهابی (کارگران اتوبوس‌رانی)، بهاره هدایت (فعال سیاسی)، مصطفی نیلی (وکیل دادگستری)» و توقف مقررات حجاب اجباری شده است.

همچنین گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس و کارگر کشته‌شده در زندان، در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «جان تو صدها بار ارزند‌ه‌تر از جان کسی است که زندگی مردم رابه جهنم تبدیل کرده»، و افزود:«ایران ما به وجود آزادگانی چون تو نیازمنداست که از همه دارایی خود می‌گذرند و برای روشن ماندن چراغ مبارزه با ضحاک زمانه آن را فدا می‌کنند.تو نمادانسانیت وآزادگی درمبارزه‌ای.»

پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی از کشته‌شدگان اعتراضات 1388، در پیامی به این فعال مدنی نوشته است: «به‌عنوان مادری دلسوخته از شما تمنا و التماس می‌کنم تا اعتصاب‌تان را بشکنید.»

او با اشاره به شیوه مبارزه «خشونت‌پرهیز» فرهاد میثمی در طول سالیان افزود:‌ «شما و همه عزیزانی که دربند هستید، مانند فرزندانم برایم بسیار محترم و عزیزید.»

مادر سهراب اعرابی بر این که «وطن به فرزندانش برای ساختن ایرانی آباد و آزاد نیاز دارد» تاکید کرده و نوشته است: «ما مادران ایران زمین دیگر طاقت اتفاق ناگوار را نداریم، جان شما و همه جوانان کشورمان جان ماست.»

همزمان شماری از سینماگران در نامه‌ای از فرهاد میثمی خواسته‌اند به اعتصاب غذای خود پایان دهد. در بخشی از این نامه آمده است: «صدای بلند حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی و خشونت‌پرهیزی شما به‌ گوش جهانیان رسیده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید