خانواده‌های قربانیان کشتار 67 خواستار اخراج فوری محلاتی از آمریکا شدند

بنا بر بیانیه انجمن خانواده‌های قربانیان کشتار 67، محمدجعفر محلاتی «فعالانه» برای زیرسوال بردن گزارش‌های معتبر گزارشگر ویژه وقت سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های ضدبشری رژیم جمهوری اسلامی تلاش می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارش سازمان عفو بین‌الملل مبنی بر دست داشتن دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در سرپوش گذاشتن بر جنایات این رژیم در دهه 60، جمعی از خانواده‌های قربانیان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 67 طی اطلاعیه‌ای نسبت به ادامه همکاری «محمدجعفر محلاتی»، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در سازمان ملل و یکی از افراد نام‌برده شده در گزارش عفو بین‌الملل، با دانشگاهی در آمریکا هشدار دادند.

در این اطلاعیه‌ که خانواده‌های قربانیان دوشنبه 17 بهمن صادر کرده و نسخه‌ای از آن نیز به دست «العربیه فارسی» رسیده، آمده است: «بین مرداد تا آذر1367، عفو بین‌الملل 16 اخطار فوری برای ایران صادر کرد و خواستار پایان دادن به قتل‌های غیرقانونی زندانیان سیاسی شد. در این مدت، رسانه‌های آمریکایی از کشتارها خبر دادند، تظاهراتی در مقابل سازمان ملل سازماندهی شد و حتی یک تبعه ایرانی در اعتراض به این کشتارهای دسته جمعی خود را در برابر دفتر سازمان ملل به آتش کشید. با این حال، به‌رغم پوشش رسانه‌ای این وقایع، آقای محلاتی اطلاع از این اعدام‌ها را رد می‌کند. با توجه به سمت آقای محلاتی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی و گزارشات رسانه‌ای و کمپین عفو بین‌الملل، غیرممکن است که محلاتی از این وقایع بی‌خبر بوده باشد، مگر اینکه در غار زندگی می‌کرده است! به همین دلیل، این نشان‌دهنده بی‌توجهی فاحش او به وظیفه‌اش در مقام سفیر سازمان ملل متحد بوده است.»

پیش از این خانواده‌های قربانیان کشتار زندانیان سیاسی در سال 67، بارها نسبت به همکاری این دیپلمات سابق جمهوری اسلامی با کالج «اوبرلین» در ایالت اوهایو اطلاع‌رسانی کرده بودند.

خانواده‌های قربانیان کشتار تابستان 67 همچنین دوشنبه 17 بهمن اعلام کرده‌اند، محلاتی را «به دلیل عدم استفاده از موقعیت خود در سازمان ملل برای جلب توجه عمومی به جنایات رژیم اسلامی علیه بشریت، جلوگیری از اعدام‌های بیشتر و گمراه کردن سازمان ملل، در این جنایت مقصر» دانسته و خواستار آن شده‌اند که او«به دلیل همدستی در قتل عام زندانیان در سال 67 » فورا از کالج اوبرلین اخراج شود.

پیش‌تر، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت «جشن‌های شرم‌آور» سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی، نقش دیپلمات‌های پیشین جمهوری اسلامی در «سرپوش گذاشتن بر کشتار 67» را «تعیین‌کننده» دانست.

این سازمان حقوق‌بشری با نام بردن از برخی از دیپلمات‌های سابق رژیم جمهوری اسلامی که اکنون در کشورهای غربی زندگی می‌کنند، نوشت، محمد جعفر محلاتی و سیروس ناصری، نمایندگان پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل، محمدعلی موسوی، کاردار جمهوری اسلامی در اتاوا، محمدمهدی آخوندزاده بستی، کاردار جمهوری اسلامی در لندن، رئیسی نیا، دبیر اول سفارت ایران در توکیو، عبدالله نوری، وزیر پیشین کشور، علی اکبری ولایتی، وزیر سابق امور خارجه، محمد حسین لواسانی و منوچهر متکی، معاونان وزیر سابق امور خارجه جمهوری اسلامی از جمله دیپلمات‌هایی هستند که در کتمان جنایت‌های جمهوری اسلامی نقش مهمی داشته‌اند.

بنا بر این گزارش، محلاتی، به طور «فعالانه» برای زیرسوال بردن گزارش‌های معتبر گزارشگر ویژه وقت سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران تلاش زیادی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید