برنامه‌ریزی مسکو و تهران برای ساخت کارخانه پهپادسازی در روسیه

وال استریت ژورنال اعلام کرد که این کارخانه با هدف ساخت 6 هزار پهپاد برای بکارگیری در جنگ اوکراین راه اندازی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات یک کشور متحد آمریکا گزارش داد که‌ مسکو و تهران درصدد ساخت یک کارخانه پهپادسازی در روسیه با هدف تولید 6 هزار پهپاد برای بکارگیری در جنگ اوکراین هستند.

این گزارش، یکشنبه 16 بهمن افزود که ساخت کارخانه مذکور، بخشی از همکاری نظامی فزاینده میان تهران و مسکو‌ به‌شمار می‌رود.

وال استریت ژورنال تاکید کرد، شماری از مقامات عالی ایرانی اوایل ژانویه گذشته برای بررسی مکان این کارخانه و چگونگی راه‌اندازی آن از روسیه دیدن کردند.

بنا به گزارش این روزنامه، ساخت این کارخانه تولید پهپاد، بخشی از قرارداد نظامی یک میلیارد دلاری میان ایران و روسیه است.

مقامات کشور متحد آمریکا که با وال استریت ژورنال گفتگو کردند، تاکید داشتند، مسکو بسیاری از سلاح‌های به غنیمت گرفته‌ شده در اوکراین را به ایران تحویل داده است.

کی‌یف و کشورهای غربی روسیه را به استفاده از پهپادهای ایرانی جهت حمله به زیرساخت‌های شهری اوکراین از جمله نیروگاه‌های تولید برق متهم می‌کنند.

جمهوری اسلامی بارها ارسال تسلیحات به هر دو طرف جنگ کنونی میان مسکو و کی‌یف را رد کرده اما پیشتر وزیر خارجه ایران گفت که تهران پیش از آغاز جنگ تعدادی پهپاد به مسکو تحویل داده بود.

از سویی، روزنامه «واشینگتن پست» به نقل از 3 مقام مطلع خبر داد که مقامات روس و ایرانی طی دیداری در اوائل نوامبر گذشته در تهران، توافق کردند تولید پهپاد در خاک روسیه هر چه سریعتر انجام شود.

این سه مقام تاکید کردند، در صورت ساخت این کارخانه پهپادسازی، پروژه مذکور می‌تواند پشتیبانی مهمی برای ادامه جنگ روسیه علیه اوکراین محسوب شود.

واشینگتن پست ادامه داده در صورت راه‌اندازی این کارخانه، روسیه به تسلیحات ارزان قیمت اما موثر و شدیدا ویرانگر دست می‌یابد که طی هفته‌های اخیر کارایی بالایی در جنگ علیه اوکراین از خود نشان داده بودند.

مقامات اطلاعاتی غربی اعلام کردند که روسیه تاکنون از بیش از 400 پهپاد تهاجمی علیه زیرساخت‌های شهری اوکراین استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید