حمایت هفت زندانی سیاسی از بیانیه میرحسین موسوی؛ ایران مهیای تحولی بنیادین است

میرحسین موسوی در پیشنهاد خود خواستار «برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم»، «تشکیل مجلس موسسان» و «همه پرسی درباره متن مصوب» مجلس موسسان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفت زندانی سیاسی اصلاح‌طلب در ایران با انتشار بیانیه‌ای مشترک از مواضع اخیر میرحسین موسوی، از رهبران در حصر جنبش سبز حمایت و تاکید کردند که «ایران و ایرانیان آماده و نیازمند تحولی بنیادین» هستند.

این زندانیان سیاسی یکشنبه 16 بهمن با اشاره به «بحران‌های دامنه‌دار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی» در جمهوری اسلامی که به «نارضایتی عمومی گسترده از نظام حکمرانی» منجر شده، تصریح کردند، «به باور ما تنها راه خروج از بن‌بست، تسلیم‌شدن حاکمیت به حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان است.»

آنها با تاکید بر این که «خطوط اصلی» تغییر در ایران کنونی را جنبش «زن، زندگی، آزادی» تعیین کرده، بیان کردند، «در شرایط فعلی از ابتکار ملی و دموکراتیک» میرحسین موسوی حمایت کرده و «تمامی تلاش خود را برای پیشبرد این برنامه و گذار مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز به ساختاری کاملا دموکراتیک و ایرانی توسعه‌یافته» اعلام می‌دارند.

این بیانیه به امضای مصطفی تاج‌زاده، امیرسالار داودی، حسین رزاق، مهدی محمودیان، سعید مدنی، مصطفی نیلی و فائزه هاشمی رسیده است.

نخست‌وزیر سابق جمهوری اسلامی روز گذشته در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر عدم کارکرد اصلاحات در ساختار سیاسی این کشور، خواستار گذار از قانون اساسی جمهوری اسلامی شد و برای این منظور پیشنهادی سه بندی برای آینده ایران ارائه کرد.

او در این پیشنهاد خواستار «برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم»، «تشکیل مجلس موسسان» و «همه پرسی درباره متن مصوب» مجلس موسسان شد.

میرحسین موسوی تصریح کرد که جامعه ایران از «اصلاح در چارچوب ساختار موجود» مایوس شده است و «اجرای بدون تنزل قانون اساسی» جمهوری اسلامی به عنوان شعاری که اصلاح‌طلبان در 13 سال گذشته آن را سر می‌دادند، دیگر کارساز نیست.»

رهبر «جنبش سبز» ضمن برشمردن بحران‌های جمهوری اسلامی از جمله «بحران مشروعیت» گفت، «اساسی‌ترین بحرانی که مقامات جمهوری اسلامی با آن مواجه هستند، ساختار تناقض آلود و غیرقابل دوام نظام اساسی» است.

او‌ به ابهامات پیشنهاد خود نیز اشاره کرد و گفت، رفع این ابهامات به «تامل و همکاری» نیاز دارد.

موسوی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری اخیر در نامه‌ای از نیروهای مسلح جمهوری خواسته بود تا از سرکوب معترضان خودداری کرده و در «سمت» مردم بایستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید