بحران امدادرسانی به زلزله‌زدگان خوی؛ رئیسی انتقادها را «شایعه» خواند

ماموران امنیتی و نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی، مانع از رسیدن و توزیع کمک‌های مردمی ارسالی از ارومیه، سلماس و نقده میان مردم زلزله‌زده این شهر شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با انتشار خبر استقرار نیروهای‌ ضدشورش در خوی٬ ابراهیم رئیسی، رئيس جمهوری ایران صبح امروز در جمع زلزله‌زدگان این شهر، از مردم خواست تا به شایعات توجه نکنند.

ابراهیم رئیسی٬ یک‌شنبه 16 بهمن در دیداری از مناطق زلزله‌زده گفت: «شایعات می‌خواهد دل مردم را خالی کند به این‌ها توجه نکنید.»

این در حالی‌ست که پنج روز پس از زلزله خوی واقع در آذربایجان غربی همچنان در شهر و روستاهای اطرافش غذا، چادر و وسایل گرمایشی نیست.

همچنین هر روزه اخباری از بحران امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده از زلزله خوی در نبود چادر و وسایل گرمایشی استاندارد منتشر می‌شود. تاکنون بیش از 140 تن از مردم زلزله‌زده دچار مسمومیت ناشی از استفاده از «زغال» و «والور نفتی» شده دو نفر نیز جان خود را از دست دادند.

ناتوانی دولت در امدادرسانی به مناطق زلزله زده موجب شکل‌گیری چند تجمع اعتراضی مردم مقابل فرمانداری خوی شده است. تجمعاتی که با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای یگان ویژه با زلزله‌زدگان سرکوب شدند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در روزهای گذشته به شهروندان زلزله‌زده که برای دریافت کمک‌ در هوای سرد زمستانی صف کشیده بودند، با ماشین آب‌پاش حمله کردند.

از سوی دیگر مقامات جمهوری اسلامی از ارسال کمک‌های مردمی از داخل و کمک‌های خارجی، از جمله کمک‌های ترکیه و جمهوری آذربایجان، به شهر زلزله‌زده خوی جلوگیری کرده‌اند.

پیش از این نیز قوه قضائیه حساب‌ بانکی را که کریم باقری، چهره شناخته‌شده ورزشی٬ برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خوی اعلام کرده بود، به خواست «هلال احمر» مسدود کرد.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.9 درجه شامگاه شنبه 8 بهمن شهر خوی در شمال استان آذربایجان‌ غربی و روستاهای اطراف آن را لرزاند که بر اثر آن سه نفر جان باخته و دست‌کم 1397 نفر مصدوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید