بازداشت‌های گسترده در آبدانان و اعمال فشار بر خانواده‌ فعالان کرد خارج از کشور

خبرگزاری «هرانا» در آخرین گزارش خود تخمین زده است که نزدیک به بیست‌هزار نفر طی اعتراضات جاری در ایران بازداشت شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی ادامه یافتن اعتراضات شبانه در آبدانان در استان ایلام٬ نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی به بازداشت گسترده فعالان کرد معترض اقدام کرده‌اند.

شماری از شهروندان آبدانان، چهارشنبه 12 بهمن، در اعتراض به بازداشت و صدور حکم حبس برای سجاد مرادی‌وندان و آیتعارفی‌نیا به خیابان آمده و دست به اعتراض زدند. پس از آن بود که بازداشت‌های گسترده در این شهر از استان ایلام سرعت گرفت.

«شبکه حقوق بشر کردستان»، هویت برخی از بازداشت شدگان اخیر آبدانان را منتشر کرد. سامان مرادی‌وندان، سامان قاسمی، محمد چراغی، محمد غلامی، مجتبی سعیدی، علی‌صفر میرویسی، مجید میرزایی، امیرحسین نامداری‌پور، ذبیح‌الله جمادی، عبدالله جامی، ساسان محمدولی، علی برفی، صارم خیری و ساسان مرادی‌فر از جمله این شهروندان بازداشت شده هستند.

به‌رغم گذشت چهار ماه از اعتراضات جاری که با کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، دختر 22 ساله سقزی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد، همچنان اعتراضات در شهرهای مختلف ادامه دارد.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران٬ در آخرین گزارش خود تخمین زده است که نزدیک به بیست‌هزار نفر طی اعتراضات جاری در ایران بازداشت شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان همچنین گزارش داده است که 14 بهمن تا کنون نیروهای امنیتی به منزل خانواده‌های چند تن از فعالان سیاسی اهل آبدانان که در خارج از کشور اقامت دارند حمله کرده و همچنین برای تحت فشار قرار دادن این فعالان اقدام به تهدید و احضار تعدادی از اعضای خانواده‌های این افراد کردند.

نیروهای امنیتی به بهانه مشارکت این افراد در انتشار فراخوان برای برگزاری اعتراضات در این شهر، با گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور به منزل خانوادگی پژار ملکی و شورش نظری یورش بردند.

همچنین مادر سالخورده عیسی بازیار نیز به اداره اطلاعات آبدانان احضار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید