استقرار نیروهای ضدشورش در شهر زلزله‌زده خوی

تاکنون بیش از 140 تن از مردم زلزله‌زده دچار مسمومیت ناشی از استفاده از «زغال» و «والور نفتی» شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پنج روز پس از زلزله خوی واقع در آذربایجان غربی همچنان در شهر و روستاهای اطرافش غذا، چادر و وسایل گرمایشی نیست؛ اما به گزارش روزنامه «اعتماد»، نيروهای ضدشورش با «صورت‌های پوشيده و اسلحه به دست» در میادین و مناطق مختلف شهر مستقر شدند.

روزنامه اعتماد، یک‌شنبه 16 بهمن در گزارشی میدانی از وضعیت زلزله‌زدگان خوی نوشت: «اينجا مسوولس نيست. بوده‌اند. آمده‌اند. اما سرك كشيده و رفته‌اند. قول‌هايی داده‌اند و رفته‌اند پی كارشان. مردم می‌گويند هنوز نماينده شهرشان نيامده كه ببيند مردم چه حال و روزی دارند.»

این در حالی‌ست که هر روزه اخباری از بحران امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده از زلزله خوی همچنان ادامه دارد و در نبود چادر و وسایل گرمایشی استاندارد، تاکنون بیش از 140 تن از مردم زلزله‌زده دچار مسمومیت ناشی از استفاده از «زغال» و «والور نفتی» شدند.

از جمله مادر و پسری که به گفته فرزین رضازاده، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان غربی، روز گذشته بر اثر گازگرفتگی در چادرهای زلزله‌زدگان خوی جان خود را از دست دادند.

با این حال، پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر در مورد مشکلات موجود در کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده خوی گفت: «خیلی خوب کار شده است، اما عده‌ای با مرض کار‌ها را زیر سوال می‌برند.»

با همه این کمبودها اما گزارش‌ها حاکی از ممانعت نیروهای نظامی و امنیتی از ورود خودروهای حامل اقلام مورد نیاز به شهر خوی است.

بر اساس ویدیویی که از مناطق زلزله‌زده خوی، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نیروهای بسیج و سپاه، با مردم معترض به نبود خدمات برخورد کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

قوه قضاییه نیز حسابی را که کریم باقری برای جمع‌آوری کمک به زلزله‌زدگان خوی معرفی کرده بود، مسدود کرده است.

بنا به گزارش‌های رسمی، زمین‌لرزه در خوی، سه کشته و هزاران مصدوم برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید