«جشن تکلیف»؛ نمایش محبوبیت خامنه‌ای با استفاده ابزاری از کودکان

تاکید جمهوری اسلامی بر بالغ شدن شرعی دختران در 9 سالگی همواره محل‌ اعتراض فعالان حقوق کودکان و زنان در ایران بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با روز پدر در ایران، وبسایت رسمی دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تصاویری از برگزاری «جشن تکلیف» کودکان دختر در حسینیه خمینی منتشر کرد.

بر اساس گزارش‌هایی که خبرگزاری‌های رسمی در رابطه با این مراسم منتشر کرده‌اند، صدها تن از دختران 9 ساله در مراسم «آغاز بلوغ شرعی» که در ادبیات جمهوری اسلامی «جشن تکلیف» خوانده می‌شود، به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفته‌اند. آن‌ها در این دیدار برای خامنه‌ای سرود نیز خوانده‌اند.

سوء استفاده از کودکان

تاکید جمهوری اسلامی بر بالغ شدن شرعی دختران در 9 سالگی همواره محل‌ اعتراض فعالان حقوق کودکان و زنان در ایران بوده است.

بر اساس قوانین ایران، دختران بعد از پایان 9 سال قمری، بالغ به‌شمار آمده و مکلف به اجرای تمام و کمال دستورات دینی از جمله حجاب هستند و می‌توانند ازدواج کنند.

از سویی، با چشم پوشی مراجع قضایی در بخش‌های سنتی‌تر ایران، امکان ازدواج کودکان از این سن وجود دارد.

مطابق با ماده 1041 قانون مدنی، عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح. این در حالی است که شرط اذن ولی در این ماده راه را برای بسیاری از خانواده‌ها باز گذاشته تا با صلاح دید خود حتی دختر 9 ساله‌شان را به عقد مردی بسیار بزرگتر در بیاورند.

کودکان حاضر در جشن حکومتی تکلیف، برخلاف توصیه‌ روانشناسان که بر لزوم دور ماندن آنها از فضای سیاسی و جنگی تاکید دارند، پوستر‌ها و سربند‌هایی با عناوینی چون «لبیک یا خامنه‌ای» و «جانم فدای رهبر» در دست داشتند.

نیاز دکتاتورها به نمایش محبوبیت

علی خامنه‌ای تنها دیکتاتور تاریخ نیست که دست به انتشار عکس‌هایی از این دست با کودکان زده است.

این موضوع توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرده و برخی با نشر تصاویر دیکتاتورها با کودکان، رویکرد خامنه‌ای در تعامل با کودکان ایرانی را نمایش محبوبیت دیکتاتور ایران عنوان کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید