واکنش‌ گسترده فعالان به انتشار عکس‌های فرهاد میثمی در پی اعتصاب غذا

جمعی از زنان فعال مدنی، سیاسی و حقوق بشر ایران با امضای بیانیه‌ای ضمن حمایت از مقاومت آقای میثمی، با تاکید بر ادامه مبارزه برای احقاق حقوق مردم، از او خواستند تا به اعتصاب غذایش پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

انتشار عکس‌های فرهاد میثمی، فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری، که در پی اعتصاب غذا دچار کاهش وزن بسیار شدیدی شده، با واکنش‌های گسترده‌‌ای در داخل و خارج از کشور مواجه شده است.

در جدید‌ترین واکنش، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از «مسئولین» خواست تا هرچه زودتر برای آزادی آقای میثمی و سایر زندانیان سیاسی اقدام کنند.

فرهاد میثمی 13 بهمن در نامه‌ای از زندان اعلام کرد، قصد دارد در ده روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ ‌کند تا نشانه‌ای از «‌روزگار تلخ‌تر از زهری باشد» که جمهوری اسلامی از «جمیع جهات برای همگان» بوجود آورده است.

این زندانی سیاسی خواستار توقف اعدام معترضان، آزادی 6 زندانی سیاسی-مدنی «محمد حبیبی، (فعال معلمان)، ناهید شیربیشه (از مادران دادخواه)، نیلوفر حامدی (روزنامه‌نگار)، رضا شهابی (کارگران اتوبوس‌رانی)، بهاره هدایت (فعال سیاسی)، مصطفی نیلی (وکیل دادگستری)» و توقف مقررات حجاب اجباری شده است.

نیلوفر حامدی، روزنامه نگار زندانی، در پیامی صوتی از زندان قرچک از فرهاد میثمی خواست تا به اعتصاب غذا پایان دهد.

صفحه اینستاگرام نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، نیز پیام کوتاهی از این زندانی سیاسی را درباره وضعیت فرهاد میثمی منتشر کرده است.

این فعال حقوق بشر و ضد اعدام با اشاره به نگرانی از خطر جانی برای فرهاد میثمی، به مخالفت او با حجاب اجباری و اعدام اشاره کرده است.

نرگس محمدی گفته است: «فرهاد میثمی که از سال 97 در حبس به سر می‌برد، ماه‌ها است که در اعتصاب غذا است. انتشار عکس‌های او در زندان بر نگرانی از جان او افزوده است. میثمی خواهان پایان دادن به حجاب اجباری، مخالفت با اعدام و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.»

در همین رابطه جمعی از زنان فعال مدنی، سیاسی و حقوق بشر ایران با امضای بیانیه‌ای ضمن حمایت از مقاومت آقای میثمی، با تاکید بر ادامه مبارزه برای احقاق حقوق مردم، از او خواستند تا به اعتصاب غذایش پایان دهد.

در بین امضاکنندگان این نامه، نام‌ نیره توحیدی، نعیمه دوستدار، منصوره شجاعی، محبوبه حسین‌زاده، فرشته طوسی، فاطمه صدقی‌زاده، شیوا نظرآهاری، شیرین عبادی و خدیجه مقدم دیده می‌شود.

این فعالان مدنی و سیاسی در این بیانیه ضمن حمایت از آقای میثمی، از او خواستند تا به اعتصاب غذایش پایان دهد. این زنان در پایان این بیانیه نوشته‌اند: «ما مطالبات تو را فریاد می‌زنیم و تا تحقق آن‌ها دست از مبارزه با ظلم نخواهیم کشید.»

همزمان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز در نامه به فرهاد میثمی نوشت: «نه تنها شش عزیزی که برای حقوق آنها جان نازنینت را در طبق مرگ نهادی که همه‌ آزار دیدگان حجاب اجباری و خانواده‌های اعدامی و عموم ملت ستمدیده‌ ایران، صمیمانه و ملتمسانه از شما می‌خواهند به اعتصاب غذای خود پایان دهید.»

در ادامه این نامه با اشاره به نگرانی عمیق حق‌طلبان جهان و میلیون‌ها ایرانی از وضعیت سلامت فرهاد میثمی آمده است: «انتشار تصاویر جانکاه بدن نیمه جان و به استخوان رسیده‌ات که حکایت از اوج شرافت و آرمان خواهی یکی از وارستگان بی‌ادعای سرزمین ماست، فرهاد کُشی ستمکاران را بر هفت گنبد افلاک پر صدا کرد.»

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان تاکید کرد: «بی تردید وجود شریف و نجیب شما برای روزهای آینده ایران بسیار حیاتی و ضروری است. از همین رو فارغ از نگرانی‌های به حق و عاطفی ملت رنجور ایران، به لحاظ راهبردی نیز حضور تعیین کننده‌ شخص جنابعالی برای شکل‌دهی به ایده‌ راهگشای قدرت بی‌قدرتان در آینده نزدیک بسیار راهگشا و حیاتی خواهد بود.»

در همین رباطه کیهان کلهر، نوازنده سرشناس ایرانی، نیز در اینستاگرام خود ویدیویی را در حمایت از فرهاد میثمی منتشر کرده و نوشته است: «این ابوعطا پیشکش به توست برادرم، در روزهای زجر اندر زجر اندر زجر. تو که باریک و بلندی اندام نحیف و سختی کشیده‌ات، به تازیانه می‌ماند بر پیکر فربه شرّی اگنده از نکبت قدرت.»

همچنین زهرا رهنورد در متنی که در سایت کلمه منتشر شده نوشت که «پیکر دوپاره‌استخوانِ» فرهاد میثمی، «در حقیقت نماد ملت ظلم‌ستیز ایران است که از فقر و گرسنگی و سرکوب و زندانی‌کردن زنان و جوانان و شکاف‌های طبقاتی و قومیتی و جنسیتی و حجاب اجباری به نفس‌های آخر افتاده» است.

محسن برهانی و علی شریف‌زارچی، اساتید دانشگاه‌های تهران و شریف نیز در حساب‌های کاربری‌شان در شبکه اجتماعی توییتر نسبت به وضعیت سلامتی فرهاد میثمی هشدار داده، خواستار آزادی او شدند.

این واکنش گسترده به انتشار تصاویر فرهاد میثمی موجب شد که خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، مدعی شود: «پیگیری‌های روابط عمومی سازمان زندان‌ها نشان می‌دهد فرهاد میثمی در این دوره خاص اعتصاب غذا نکرده اما به هم بندی‌ها و مسئولین زندان اعلام کرده من کمترین مقدار غذا را مصرف می‌کنم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید