میرحسین موسوی خواستار گذار از جمهوری اسلامی و «قانون اساسی» کنونی شد

موسوی در این بیانیه که شنبه 15 بهمن منتشر شد، تصریح کرد که جامعه ایران از «اصلاح در چارچوب ساختار موجود» مایوس شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میرحسین موسوی، نخست‌وزیر سابق جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر عدم کارکرد اصلاحات در ساختار سیاسی این کشور، خواستار گذار از قانون اساسی جمهوری اسلامی شد.

به گزارش وبسایت خبری «کلمه»، موسوی در این بیانیه که شنبه 15 بهمن منتشر شد، تصریح کرد که جامعه ایران از «اصلاح در چارچوب ساختار موجود» مایوس شده است و «اجرای بدون تنزل قانون اساسی» جمهوری اسلامی به عنوان شعاری که اصلاح‌طلبان در 13 سال گذشته آن را سر می‌دادند، دیگر کارساز نیست.»

موسوی با بیان این‌که «تغییر نظم موجود یا تدوین میثاقی اساساً تازه» از حقوق مردم است، خاطرنشان کرد که ایران آماده «تحولی بنیادین» است.

به گفته موسوی، پیش‌نویس این میثاق جدید باید از سوی »نمایندگان منتخب مردم، از هر قومیتی و با هر گرایش سیاسی و عقیدتی» تهیه شده و در یک «همه‌پرسی آزاد» به تایید مردم ایران برسد.

رهبر «جنبش سبز» ضمن برشمردن بحران‌های جمهوری اسلامی از جمله «بحران مشروعیت» گفت، اساسی‌ترین بحرانی که مقامات جمهوری اسلامی با آن مواجه هستند، »ساختار تناقض آلود و غیرقابل دوام نظام اساسی» است.

نخست‌وزیر سابق جمهوری اسلامی که 13 سال است به همراه زهرا رهنورد، همسر خود در حصر خانگی قرار دارد، در این نامه پیشنهادی سه بندی برای آینده ایران ارائه کرد.

او در این پیشنهاد خواستار «برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم»، «تشکیل مجلس موسسان» و «همه پرسی درباره متن مصوب» مجلس موسسان شد.

موسوی به ابهامات پیشنهاد خود نیز اشاره کرد و گفت، رفع این ابهامات به «تامل و همکاری» نیاز دارد.

میرحسین موسوی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری اخیر در نامه‌ای از نیروهای مسلح جمهوری خواسته بود تا از سرکوب معترضان خودداری کرده و در «سمت» مردم بایستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید