امیدواری به تصویب لایحه‌ غیرقانونی کردن معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

سناتور تد کروز: مطلقاً هیچ دلیلی برای تداوم صدور معافیت‌‌هایی که به ایران و روسیه اجازه همکاری برای توسعه برنامه هسته‌ای ایران می‌دهد، وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وب سایت «واشینگتن فری‌بیکن» از تنظیم لایحه‌ای، تحت‌عنوان «لایحه کروز» در کنگره آمریکا خبر داد که در صورت تصویب و پذیرش بایدن، می‌تواند رفع تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را غیرقانونی کند و برای دولت‌های دموکرات، از جمله دولت جو بایدن، در این زمینه محدودیت‌های بسیاری ایجاد کند.

خبر از تنظیم چنین لایحه‌ای جمعه 14 بهمن در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با «بی‌بی‌سی» با اظهار این‌که دیپلماسی هرگز پایان نمی‌یابد، نگرانی‌ها از احتمال بازگشت آمریکا به مذاکرات هسته‌ای و توافق با ایران برای رفع تحریم‌ها را در میان نمایندگان کنگره و سناتورهای جمهوری‌خواه تشدید کرده بود.

بنا به گزارش واشینگتن فری بیکن، لایحه کروز می‌تواند «حمایت دو حزبی را جلب کند، زیرا کنگره به دنبال مجازات روسیه به دلیل استفاده از سلاح‌های ساخت ایران در اوکراین است.»

منابع کنگره به واشینگتن فری بیکن گفتند که جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا بر این باورند که احتمالا از تعداد آرای لازم برای تصویب قانونی این لایحه که تمدید معافیت‌ از تحریم‌ها را برای دولت بایدن عملا ناممکن می‌سازد برخوردار هستند. این لایحه توسط سناتور تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس رهبری می‌شود.

در این‌باره، تد کروز به فری بیکن گفت: «مطلقاً هیچ دلیلی برای تداوم صدور چنین معافیت‌هایی که به ایران و روسیه اجازه می‌دهد برای توسعه برنامه هسته‌ای ایران همکاری کنند، وجود ندارد.»

به گزارش واشینگتن فری‌بیکن، تمدید این معافیت‌ها به شرکت «روس‌اتم»، شرکت اتمی دولتی روسیه، مجوز خروج از تحریم‌ها را برای ساخت دو راکتور هسته‌ای جدید در ایران می‌دهد. این در حالیست که روابط دو جانبه تسلیحاتی، نظامی و فنی ایران و روسیه در ماه‌های اخیر، نگرانی‌هایی را برای دولت‌های غربی ایجاد کرده است.

ناظران می‌گویند که ایران و روسیه از طریق دادوستد نظامی و فنی در ماه‌های اخیر، به‌خصوص در زمینه فناوری ساخت پهپادهای انفجاری شاهد- 136 خطر بزرگی را متوجه نه تنها کشورهای منطقه خاورمیانه، بلکه کشورهای اروپایی و غربی کرده‌اند.

آخرین معافیت تحریمی برای جمهوری اسلامی در ماه اوت سال گذشته میلادی و پیش از این‌که مذاکرات احیای برجام با ایران به بن‌بست برسد، تمدید شد.

از آن زمان، دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که مذاکرات هسته‌ای از دستورکار آن خارج شده و تمرکز این کشور، در شرایط فعلی بر حمایت از معترضان ضد‌حکومتی است و احیای برجام برای آمریکا در اولویت نیست.

با این‌وجود، تلاش‌های ایران برای خریدن وقت، منحرف کردن افکار عمومی جهان از اعتراضات و بازگرداندن کشورهای غربی بر سر میز مذاکرات تهی و بی‌نتیجه هسته‌ای همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید