اخراج 9 استاد دانشگاه آزاد به بهانه غیر انقلابی‌بودن و عدم پیروی از ولایت فقیه

محمد‌صدیق امیری، استاد دانشگاه کردستان، زهرا خشک‌جان، استاد دانشگاه کرمان و ابوالفضل شایان، استاد دانشگاه جهرم نیز پیشتر از حضور در این مراکز آموزش عالی منع شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طی هفته گذشته خبر «بازنشستگی اجباری» 9 تن از اساتید دانشگاه آزاد منتشر شد، اساتیدی که هیچ کدام سقف مدت 30 اشتغال را تکمیل نکرده بودند.

سوسن صفاوردی، دکتر علی‌اکبر امینی، دکتر ساجدی، دکتر علیرضا رادمهر، دکتر حسین تفضلی، دکتر د‌ی‌دخت صادقی، دکتر محمدعلی خسروی، دکتر ملک‌تاج خسروی، دکتر بیژن نیری اساتیدی هستند که به آن‌ها اعلام شده برای تسویه حساب و انجام فرایند پایان کار به دفتر اداری دانشکده مراجعه کنند.

صفاوردی، استاد دانشکده علوم سیاسی تهران مرکز، در رابطه با این «بازنشستگی» اجباری به وبگاه خبری «رویداد 24» گفت: «رییس دانشکده علنا گفته است که تدریس باید توسط افراد انقلابی انجام شود، ما در چند ترم اخیر شاهد یک پاکسازی نرم در دانشکده بودیم.»

این استاد دانشگاه در این رابطه توضیح داد: «در دو سه سال گذشته سیاست ریاست جدید دانشکده، این رویه به شکلی چشمگیر اعمال شد که بیش از 15 نفر افراد خارج از دانشکده که حق‌التدریسی بودند به دانشگاه می‌آمدند و بعضا دروس تخصصی ما را به آن‌ها می‌دادند.»

او افزود: «ما 9 نفر استادی که حکم بازنشستگی اجباری‌مان را به بهانه سن بازنشستگی تامین اجتماعی ابلاغ کرده ‌اند، بار‌ها و بار‌ها مورد تهمت قرار گرفیتم که ضد انقلاب هستیم و عدم لحاظ حق‌التدریس در ترم جاری برای ما را نیز با همین ادله توجیه کردند.»

اخراج اساتید دانشگاه، محدود به بازنشستگی اجباری اساتید دانشگاه آزاد نیست.

با گذشت بیش از چهار‌ماه از زمان آغاز اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران، سرکوب دانشگاه‌ها با اخراج اساتید و زندانی‌کردن دانشجویان همچنان ادامه دارد.

کانال تلگرامی «شورای صنفی دانشجویان کشور» خبر داد که در آخرین مورد حسن باقری‌نیا، عضو هیئت علمی گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری، به‌دلیل همراهی با دانشجویان و انتقاد از صدور احکام انضباطی برای آنها، از فعالیت آکادمیک تعلیق شده است.

به گزارش شورای صنفی دانشجویان در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، حسن باقری‌نیا، «به اغوا یا تحریک مردم به جنگ و كشتار با یكدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور و تحريک مخاطبان به خشونت در فضای مجازی و انتشار اخبار کذب به قصد تشويش اذهان عمومی» متهم شده است.

پیش از این نیز امیر نیک‌پی، استاد جامعه‌شناسی حقوقی و انسان‌شناسی حقوقی از دانشکده حقوق دانشگاه «بهشتی» تهران اخراج شده بود.

همچنین محمد راغب، نیلوفر رضوی و موحد دانشیار از اساتید دانشگاه‌های بهشتی و تهران نیز اخراج شده یا حقوقشان قطع شده است.

محمد‌صدیق امیری، استاد دانشگاه کردستان، زهرا خشک‌جان، استاد دانشگاه کرمان و ابوالفضل شایان، استاد دانشگاه جهرم نیز پیشتر از حضور در این مراکز آموزش عالی منع شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید