آمریکا و تروئیکای اروپایی: ایران به تعهدات اتمی خود عمل نکرده است

بیانیه آمریکا و سه عضو دیگر برجام افزوده که اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا در سایت فردو توجیه معتبر غیرنظامی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آمریکا به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان شامگاه جمعه در بیانیه‌ای مشترک درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران اعلام کردند این گزارش عدم التزم ایران به تعهداتش در چارچوب برجام و تحت پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را نشان می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته از اقدام مخفیانه ایران به تغییر ساختار آبشارهای سانتریفیوژها در سایت «فردو» جهت دست‌یابی به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داده بود و شدیدا از این رویکرد ایران انتقاد کرد.

آژانس در گزارش محرمانه‌ای، ایران را به دلیل ایجاد تغییر اعلام‌نشده‌ای در اتصال بین دو آبشار سانتریفیوژهای IR-6 که اورانیوم را تا 60 درصد در نیروگاه فردو غنی‌سازی می‌کند، سرزنش کرد.

بیانیه چهار کشور غربی تاکید کرده: «ادعای ایران درباره این که‌ تغییر ساختار سانتریفیوژها در اثر اشتباه رخ داده است، کافی نیست. قضاوت ما از اقدامات ایران نه بر اساس نیت و اظهارات ایران بلکه بر اساس گزارش‌های بی‌طرفانه آژانس است.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در گزارش اخیر این نهاد که برای کشورهای عضو ارسال شد، از این‌که ایران بدون اطلاع قبلی آژانس، تغییر اساسی در اطلاعات طراحی تاسیسات غنی‌سازی سوخت فردو در رابطه با تولید اورانیوم با غنای بالا اعمال کرده، ابراز نگرانی کرده بود.

بیانیه آمریکا و سه عضو دیگر برجام افزوده: «اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا در سایت فردو توجیه معتبر غیرنظامی ندارد و در ارتباط با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، مخاطرات بزرگی ایجاد می‌کند.»

این بیانیه از ایران خواسته به «تعهدات بین‌المللی در چارچوب توافق پادمانی با آژانس پایبند بوده» و در اجرای موثر «تدابیر پادمانی در سایت فردو» با آژانس «همکاری کامل» داشته باشد.

پیش‌تر گروسی به پارلمان اروپا گفته بود، ایران اکنون 70 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به غلظت 60 و 1000 کیلوگرم به غلظت 20 درصد در اختیار دارد. برای ساخت بمب اتم، اورانیوم باید به غنی‌سازی بالای 90 درصد برسد.

گروسی هفته گذشته نیز با گفتن این‌که ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید «چندین بمب اتم» دارد، تاکید کرد جهان باید جلوی ساخت سلاح هسته‌ای توسط این کشور را بگیرد.

نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران در حالی افزایش یافته که جمهوری اسلامی در شهریورماه با طرح خواسته‌هایی نامربوط، امکان توافق برای احیای برجام بین ایران و دولت‌های غربی طرف مذاکره را از بین برد.

به‌دنبال آن دولت‌های غربی تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که احیای برجام در اولویت و دستورکار آن‌ها نیست و به‌دنبال همکاری با شرکای خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید