واکنش‌های‌ گسترده به انتشار عکس فرهاد میثمی در پی اعتصاب غذا

انتشار عکس‌های جدید میثمی نشان می‌دهد که این پزشک محبوس در زندان رجایی‌شهر به‌شدت وزن کم کرده و وضعیت جسمانی بسیار نامناسبی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انتشار عکس فرهاد میثمی، فعال سیاسی که در پی اعتصاب غذا دچار کاهش وزن بسیار شدیدی شده، با واکنش‌های گسترده‌ مواجه شده است.

فرهاد میثمی در نامه‌ای از زندان اعلام کرده که قصد دارد در ده روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ ‌کند تا نشانه‌ای از «‌روزگار تلخ‌تر از زهری باشد» که جمهوری اسلامی از «جمیع جهات برای همگان» بوجود آورده است.

این زندانی سیاسی خواستار توقف اعدام معترضان، آزادی 6 زندانی سیاسی-مدنی «محمد حبیبی، (فعال معلمان)، ناهید شیربیشه (از مادران دادخواه)، نیلوفر حامدی (روزنامه‌نگار)، رضا شهابی (کارگران اتوبوس‌رانی)، بهاره هدایت (فعال سیاسی)، مصطفی نیلی (وکیل دادگستری)» و توقف مقررات حجاب اجباری شده است.

انتشار عکس‌های جدید میثمی نشان می‌دهد که این پزشک محبوس در زندان رجایی‌شهر به‌شدت وزن کم کرده و وضعیت جسمانی بسیار نامناسبی دارد.

در همین راستا، رابرت مالی، نماینده ويژه دولت آمریکا در امور ایران، با بازنشر تصویری از فرهاد میثمی در اعتصاب غذا نوشت: «تصاویر دکتر فرهاد میثمی، مدافع شجاع حقوق زنان که در زندان دست به اعتصاب زده تکان‌آور است. رژیم ایران، به‌ناحق او و هزاران زندانی سیاسی دیگر را از حقوق و آزادی‌هایشان محروم کرده است.»

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا هم در توییتی نوشت: «باید برای افرادی مانند فرهاد میثمی راه نجات ایجاد کنیم، نه برای تروریست‌های سپاه و رژیم کنونی.»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز اوکراینی نیز در واکنش به کاهش شدید وزن میثمی در توییتی با اشاره به اعتصاب غذای خشک جعفر پناهی، کارگردان زندانی نوشت: «هر دو در زندان هستند. مسئولیت جان فرهاد میثمی و جعفر پناهی با جمهوری اسلامی است.»

مسیح علینژاد، فعال حقوق زنان هم در توییتی نوشت: «آنها که فکر می‌کنند خیزش مردم ایران تمام شده است، به شجاعت بی‌نظیر فرهاد میثمی نگاه کنند. او چهار ماه است که در اعتراض به اعدام معترضان و حجاب اجباری در اعتصاب غذا به سر می‌برد. مردم ایران می‌دانند که تاریخ با آنهاست.»

بنا به گزارش‌ها میثمی به دلیل اعتراض به حجاب اجباری و پیدا شدن چند کتاب از منزلش در سال 97 بازداشت شد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل حقوق بشر در آن زمان گفته بود که در خانه‌ فرهاد میثمی شماری «بج سینه» که روی آنها نوشته شده: «من به حجاب اجباری اعتراض دارم»، چند جلد کتاب «کنش‌های کوچک مدنی» و کتابی از محمد جعفر پوینده پیدا شده بود و به همین اتهام او را بازداشت بودند.

علاوه بر اتهام «تبلیغ علیه نظام» به این فعال حقوق زنان، اتهاماتی چون «تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی به‌صورت سرلُخت» تفهیم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size