مولوی عبدالحمید: با حکم اعدام مخالفم، اعدام در کاهش «جرائم» مواد مخدر هم تاثیر نداشت

امام جماعت مسجد مکی زاهدان با اشاره به دیدار اخیرش با مجروحان «جمعه خونین زاهدان» مجددا خواستار رسیدگی به این جنایت و مجازات عاملان و آمران آن حادثه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جماعت مسجد مکی زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه چهاردهم بهمن با انتقاد از افزایش احکام اعدام در ایران گفت، «با حکم اعدام مخالف هستم و معتقدم اعدام به بهانه مواد مخدر هم هیچ تاثیری در بحث کاهش مواد مخدر نداشته است.»

مولوی عبدالحمید همچنین با اشاره به این که «منتقدان حکومت نباید زندانی شوند»، تاکید کرد، نباید زندانیان چه مسلمان باشند چه غیرمسلمان مورد اهانت و شکنجه قرار بگیرند.

او اظهار داشت که شرایط کنونی کشور ناشی از زندان‌کردن منتقدان و اهل قلم است.

امام جماعت مسجد مکی زاهدان در ادامه خطبه‌های خود گفت، بهترین نظام‌های سیاسی، نظام‌هایی هستند که در آنها «آزادی بیان» وجود دارد. او با تاکید بر این که هدف اصلی حکمرانی باید «اجرای عدالت» باشد، بیان کرد، حکومت تا زمانی مشروع است که پشتیبانی مردم را به همراه داشته باشد.

مولوی عبدالحمید همچنین خواستار آزادی علمای بازداشت‌شده کردستان و سیستان و بلوچستان شد.

او با انتقاد از سیاست خارجی جمهوری اسلامی تاکید کرد که اگر نگاه مسئولان به داخل کشور بود شرایط اقتصادی کشور و ارزش پول ایران بسیار بهتر از شرایط کنونی می‌بود.

مولوی عبدالحمید ابراز داشت: «اگر نگاه مسئولان جمهوری اسلامی فراقومی، فرامذهبی و فرادینی بود، وضعیت ایران این چنین نبود.»

او درباره بکارگیری نیروهای متخصص در کشور بیان کرد که «موافق حضور و بکارگیری لائیک‌ها و افراد غیردینی در صورت داشتن توانایی هستم.»

مولوی عبدالحمید با اشاره به دیدار اخیرش با مجروحان «جمعه خونین زاهدان» مجددا خواستار رسیدگی به این جنایت و مجازات عاملان و آمران آن حادثه شد.

طی حمله نیروهای امنیتی به نمازگزاران بلوچ در جمعه هشتم مهر در شهرستان زاهدان، بیش از یکصد شهروند کشته و دهها نفر زخمی شدند.

امام جماعت مسجد مکی زاهدان همچنین خواستار کاهش «فضای امنیتی» در زاهدان شد و تاکید کرد که این فضا مانع زندگی معمولی و کسب و کار شهروندان بلوچ شده است.

پس از ادامه حضور اعتراضی مردم بلوچ در روزهای جمعه که به «جمعه‌های اعتراضی» موسوم شد، حکومت جمهوری اسلامی به اعزام نیروهای نظامی و امنیتی فراوانی با هدف ممانعت از چنین حضوری اقدام کرد به طوری که به گفته فعالان بلوچ شرایط عادی زندگی در این منطقه به طور کلی تحت تاثیر قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید