شیرین عبادی در گفت‌وگو با «رویترز»: ایران در وضعیت انقلابی بی‌بازگشت است

نمازگزاران و معترضان ضد‌حکومتی در بلوچستان جمعه چهاردهم بهمن، «مرگ بر ستمگر چه شاه باشد چه رهبر» سر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در گفت‌وگویی با خبرگزاری «رویترز»، ایران را در یک «وضعیت انقلابی غیرقابل بازگشت» توصیف کرد.
خبرگزاری «رویترز»، جمعه 14 بهمن در گزارشی، با اشاره به کاسته شدن از دامنه اعتراضات خیابانی و «محدود شدن آن به استان‌های سنی‌نشین» به نقل از این وکیل مدافع حقوق‌بشر نوشت: «شکل اعتراضات تغییر کرده ولی تمام نشده است.»

این در حالی است که گزارش‌ها از زاهدان و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان ایران حاکی است که نمازگزاران و معترضان بلوچ، جمعه 14 بهمن نیز در هجدهمین هفته متوالی، به‌رغم فضای شدیدا امنیتی به خیابان‌ها آمدند.

نمازگزاران و معترضان ضد‌حکومتی در شهرهای بلوچستان جمعه چهاردهم بهمن، ضمن تظاهرات در خیابان‌ها، شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله» و «مرگ بر ستمگر چه شاه باشد چه رهبر» سر داده و عزم و اراده خود را برای رهایی از استبداد رژیم جمهوری اسلامی به نمایش گذاشتند.

رویترز همچنین از شیرین عبادی نقل کرد که خواستار «گام‌های عملی» غرب علیه رژیم جمهوری اسلامی و خلع ید روحانیون از قدرت در ایران شده است.

عبادی در این راستا اقدامات جدی غرب برای کاهش روابط سیاسی با ایران از قبیل فراخواندن سفرای غربی از تهران و اجتناب از هرگونه توافق با جمهوری اسلامی از جمله در زمینه هسته‌ای را خواستار شده است.

در هفته‌های گذشته، فراخوان برای بستن سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی از سوی فعالان بسیاری مطرح شده است.

پیش‌تر انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در طوماری از کشورهای گروه «هفت» خواسته بودند که با اخراج سفرای ایران از کشورهای خود و کاهش سطح روابط دیپلماتیک، از اعتراضات ضد‌حکومتی مردم ایران حمایت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size