رئیس سازمان سیا: رژیم ایران به‌دلیل اعتراضات به‌شدت بی‌ثبات شده است

از آغاز اعتراضات سراسری در 26 شهریور گذشته تا کنون، دست‌کم 527 نفر توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که 71 نفر از آنها کودک هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» تاکید کرد که رژیم جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل اعتراضات سراسری به‌ویژه «اعتراض زنان شجاعی که از شرایط کشور سرخورده شده‌اند»، به‌طور بی‌سابقه‌ای بی‌ثبات شده است.

برنز، پنج‌شنبه 13 بهمن& در سمیناری پیرامون سیاست خارجی ایالات متحده در دانشگاه جورج تاون واشینگتن همچنین اشاره کرد که‌ از احتمال افزایش تنش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان نگران است.

او درباره جنگ اوکراین هم اظهار داشت که طبق برآورد سازمان سیا، 6 ماه آینده برای کی‌یف در تقابل نظامی با روسیه بسیار «سرنوشت‌ساز» خواهد بود.

ایالات متحده به همراه متحدان غربی از جمله اتحادیه اروپا و بریتانیا تحریم‌هایی علیه مقامات و نهادهای ایرانی به‌دلیل نقش آنها در سرکوب معترضان اعمال کردند.

اعتراضات سراسری کنونی در ایران که به‌دلیل قتل مهسا (ژینا) امینی، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد به بهانه عدم رعایت حجاب حکومتی آغاز شد، بزرگترین چالش برابر رژیم جمهوری اسلامی از آغاز تاسیس آن به‌شمار می‌رود.

بنا به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از آغاز اعتراضات سراسری در 26 شهریور گذشته تا کنون، دست‌کم 527 نفر توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که 71 نفر از آنها کودک هستند.

بنا به گزارش این خبرگزاری، 19 هزار و 623 نفر هم طی این اعتراضات بازداشت شده و قوه قضائیه ایران نیز 4 معترض بازداشتی را با اتهام‌های «محاربه و افساد فی الارض» اعدام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید