تداوم اعتراضات مردمی در زاهدان به‌رغم فضای امنیتی

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، با انتقاد از افزایش احکام اعدام در ایران گفت، «با حکم اعدام مخالف هستم و معتقدم اعدام به بهانه مواد مخدر هم هیچ تاثیری در بحث کاهش مواد مخدر نداشته است.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تجمع نمازگزاران و معترضان بلوچ، امروز در هجدهمین هفته متوالی، به‌رغم فضای شدیدا امنیتی در شهرهای استان سیستان و بلوچستان ادامه داشت.

نمازگزاران بلوچ در زاهدان، پس از نمازجمعه چهاردهم بهمن، ضمن تظاهرات در خیابان‌های این شهر، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

معترضان با شعار «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر» در اطراف مسجد مکی راهپیمایی کردند.

معترضان همچنین شعار «تجاوز جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

شهروندان زاهدان با سر دادن شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» خواستار آزادی زندانیان سیاسی به ویژه معترضان بازداشت شده در جریان تظاهرات ضدحکومتی جاری شدند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حاکی از حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهر زاهدان و حرکت‌ آن‌ها به سوی مسجد مکی، محل برگزاری تظاهرات شهروندان معترض بلوچ است.

شهروندان گالیکش در استان گلستان نیز امروز با شعار «مولانای با غیرت، حرف تو حرف ملت» در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج مقابل منزل این روحانی اهل سنت تجمع کردند.

گرگیج پیشتر با حکم نماینده علی خامنه‌ای از سمت امام جمعه اهل سنت آزادشهر برکنار و ممنوع المنبر شد.

مولوی عبدالحمید: با حکم اعدام مخالفم

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جماعت مسجد مکی زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه چهاردهم بهمن با انتقاد از افزایش احکام اعدام در ایران گفت، «با حکم اعدام مخالف هستم و معتقدم اعدام به بهانه مواد مخدر هم هیچ تاثیری در بحث کاهش مواد مخدر نداشته است.»

مولوی عبدالحمید با اشاره به این که «منتقدان حکومت نباید زندانی شوند»، تاکید کرد، نباید زندانیان چه مسلمان باشند چه غیرمسلمان مورد اهانت و شکنجه قرار بگیرند.

او همچنین خواستار آزادی علمای بازداشت‌شده کردستان و سیستان و بلوچستان شد.

امام جماعت مسجد مکی زاهدان درباره بکارگیری نیروهای متخصص در کشور بیان کرد که «موافق حضور و بکارگیری لائیک‌ها و افراد غیردینی در صورت داشتن توانایی هستم.»

او خواستار کاهش «فضای امنیتی» در زاهدان شد و تاکید کرد که این فضا مانع زندگی معمولی و کسب و کار شهروندان بلوچ شده است.

پس از ادامه حضور اعتراضی مردم بلوچ در روزهای جمعه که به «جمعه‌های اعتراضی» موسوم شد، حکومت جمهوری اسلامی به اعزام نیروهای نظامی و امنیتی فراوانی با هدف ممانعت از چنین حضوری اقدام کرد به طوری که به گفته فعالان بلوچ شرایط عادی زندگی در این منطقه به طور کلی تحت تاثیر قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size