با افزایش نگرانی‌ رژیم از تعطیلی جشنواره حکومتی فجر، جعفر پناهی آزاد شد

پناهی بعد از حدود 7 ماه بازداشت موقت در حالی با قید وثیقه از زندان اوین موقتا آزاد شده که هر روز بر شمار هنرمندانی که جشنواره‌های هنری حکومتی، موسوم به «فجر» را تحریم می‌کنند، افزوده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جعفر پناهی، کارگردان برجسته سینمای ایران در پی چند روز اعتصاب غذای خشک، با قید وثیقه و به‌طور موقت از زندان اوین آزاد شد.

این کارگردان شناخته‌شده در پی بازداشت موقت چند ماهه خود، بلاتکلیفی ناشی از آن و در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده قضائی خود، چهارشنبه 12 بهمن از اعتصاب غذای خشک خود خبر داده بود.

پناهی دوشنبه 20 تیر، با گروهی از سینماگران برای پیگیری وضعیت دو نفر از سینماگران امضاکننده بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار»، محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، به دادسرای زندان اوین رفته بود که هنگام خروج از دادسرا بازداشت شد.

او بعدا در تماسی تلفنی از زندان اوین به همسرش گفته بود که بازداشت او مصداق «آدم‌ربایی» بوده و برای سه روز از دسترسی به «امکانات درمانی، غذا و آب» محروم بوده است.

پناهی بعد از حدود 7 ماه بازداشت موقت در حالی از زندان اوین موقتا آزاد شده که هر روز بر شمار هنرمندانی که جشنواره‌های هنری حکومتی، موسوم به «فجر» را تحریم می‌کنند، افزوده می‌شود.

در ماه‌های گذشته و در پی حمایت هنرمندان از خیزش ضد‌حکومتی مردم ایران، بسیاری از سینماگران، از جمله ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی، بازداشت شدند. بسیاری دیگر نیز با ممنوع‌الخروجی و پیگرد قضایی مواجه شده‌اند.

در پی، سرکوب مرگ‌بار اعتراضات ایرانیان که بنا بر گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری طی آن تاکنون دست‌کم 527 نفر کشته شده‌اند، هنرمندان نیز به‌رغم تهدیدهای وزارت ارشاد و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، از پیوستن به جشنواره فیلم و موسیقی فجر خودداری کرده‌اند.

خروج از جشنواره فیلم فجر فقط منحصر به هنرمندان ایرانی نیست. پنج‌شنبه 13 بهمن نیز، ژان پی‌یر و لوک داردن، دو برادر فیلمساز مشهور بلژیکی، با انتشار بیانیه‌ای خواستار حذف جدیدترین فیلم خود، «توری و لوکیتا»، از جشنواره فیلم فجر شدند. آن‌ها اعلام کردند که نمی‌خواهند «در نمایش دیکتاتوری مذهبی جنایتکار حضور داشته باشند» و در کنار مخالفان این رژیم خواهند ایستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید