واشینگتن: ایران درصدد حضور نظامی در کانال پاناما است

روزنامه دولتی و انگلیسی‌زبان «تهران تایمز» خبر داده که ایران به دنبال گسترش منطقه عملیات دریایی خود تا کانال پاناما است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام تهران مبنی بر حضور نظامی در کانال پاناما، ایالات متحده آمریکا به دنبال صحت حضور دو ناو نظامی ایران در بنادر برزیل جهت اعزام به این آبراه مهم جهان است.

ویدانت پاتل، دستیار سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهار داشت که واشینگتن به گزارش‌هایی دست یافته که نشان می‌دهد تهران ناوهایی به برزیل برای حضور در کانال پاناما اعزام کرده است.

او‌ اشاره کرد که ایالات متحده با دقت این تحرکات را زیر نظر دارد و از اهرم‌های لازم به‌ویژه اعمال «تحریم» جهت کنترل رفتارهای ایران بهره خواهد برد.

پیشتر، روزنامه دولتی و انگلیسی‌زبان «تهران تایمز» خبر داده بود که ایران به دنبال گسترش منطقه عملیات دریایی خود تا کانال پاناما است.

تهران تایمز پیش از این هم به نقل از دریادار شهرام ایرانی نوشته بود که نیروی دریایی جمهوری اسلامی تقریبا در همه تنگه‌ها و آبراه‌های مهم جهان حضور دارد. این مقام نظامی تصریح کرد: «تنها در دو تنگه حضور نداریم و حتما در سال جاری در یکی از آنها مستقر می‌شویم. برنامه داریم در سال جاری در کانال پاناما حضور بیابیم.»

با این حال خبرگزاری «فاکس نیوز» به نقل از یک مقام امنیتی غربی اعلام کرد که ناوهای ایرانی هنوز در بنادر برزیل پهلو نگرفته‌اند.

از سویی، وبگاه خبری «Marine Insight» گزارش داد که برزیل با توقف ناوهای ایرانی اعزام‌شده به کانال پاناما در بنادر خود موافقت کرده است.

فاکس نیوز اشاره کرد که احتمالا ناو «مکران» یکی از ناوهای اعزامی به برزیل است.

کانال پاناما به‌دلیل ارتباط اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام، از اهمیت راهبردی فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

به باور برخی اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا، رژیم جمهوری اسلامی از طریق نظام‌های کمونیستی چون‌ ونزوئلا، نیکاراگوا و کوبا به دنبال تقویت روابطش با نیم کره غربی است.

جمهوری‌خواهان آمریکایی اظهار داشتند که اعزام ناوهای ایران به برزیل پس از به قدرت رسیدن چپ‌ها در این کشور قابل پیش‌بینی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید