نماینده ایران در سازمان ملل «اسرائیل» را مسئول حمله پهپادی به اصفهان دانست

وزارت دفاع ایران شامگاه شنبه هشتم بهمن در بیانیه‌ای حمله با «ریزپرنده» به یکی از مجتمع‌های کارگاهی این وزارتخانه در شهر اصفهان را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امیرسعید ایروانی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، اسرائیل را عامل حمله پهپادی به «مجموعه کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان» دانست.

ایروانی، پنج‌شنبه 13 بهمن با اشاره به «تحقیقات اولیه» انجام شده در رابطه با حمله مذکور، به سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دیگر مقامات این کشور پیرامون «اقدامات خرابکارانه» در ایران استناد و تهدید کرد که جمهوری اسلامی «حق خود» در «پاسخ قاطع به هرگونه تهدید یا اقدام نادرست» اسرائیل را «در هر کجا و هر زمان که لازم بداند» محفوظ می‌دارد.

وزارت دفاع ایران شامگاه شنبه هشتم بهمن در بیانیه‌ای حمله با «ریزپرنده» به یکی از مجتمع‌های کارگاهی این وزارتخانه در شهر اصفهان را تایید کرد.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» هم در این زمینه اعلام کرد، برخی رسانه‌های آمریکایی از زبان «مقامات آگاه» این کشور گزارش داده‌اند که حملات پهپادی اخیر به صنایع نظامی ایران در اصفهان کار اسرائیل بوده است.

به گفته این خبرگزاری، روزنامه‌های «وال استریت ژورنال» و «نیویورک تایمز» به نقل از مقامات آمریکایی و «افراد آشنا با این عملیات» گزارش دادند که اسرائیل پشت این حملات بوده است.

خبرگزاری «نورنیوز»، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران نیز روز گذشته گزارش داد که «تجهیزات و مواد انفجاری» بکاررفته در حمله پهپادی به تاسیسات نظامی اصفهان «به سفارش یک سرویس امنیتی بیگانه» و با «مشارکت و هدایت» گروه‌های کرد ایرانی مستقر در شمال عراق وارد ایران شده است.

خبرگزاری «تسنیم»، نزدیک به سپاه پاسداران ایران هم فاش کرد که «سال 98 نیز این مجموعه کارگاهی مورد حمله چند ریزپرنده» قرار گرفته بود.

نماینده ایران در سازمان ملل همچنین در نامه خود به اظهارات «یک مقام ارشد اوکراینی» نسبت به حمله پهپادی به صنایع نظامی اصفهان اشاره کرد و چنین سخنانی را «غیرمسئولانه و نقض آشکار قوانین بین‌المللی» خواند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین یک‌شنبه 9 بهمن اعلام کرده بود که «هدف قرار دادن مواضعی در اصفهان، ارتباط مستقیمی با جنگ در کشور ما دارد.»

او در توییتی خطاب به رژیم ایران نوشت: «ما به شما هشدار دادیم. منطق جنگ، منطقی بی‌رحم است.»

در واکنش به این اظهارات، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران روز سه‌شنبه در توییتی نوشت که «آیا زلنسکی واقعاً می‌خواهد قدرت تخریب پهپادها، موشک‌ها و سایر سلاح‌های ایرانی را تجربه کند؟ او قطعا از چنین حماقتی پشیمان خواهد شد.»

کشورهای غربی ایران را به ارسال تسلیحات نظامی از جمله پهپاد به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین متهم کرده و تحریم‌هایی علیه طرف‌های ایرانی مرتبط با تولید و صادرات پهپاد اعمال کردند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم درباره حملات پهپادی اخیر به صنایع نظامی اصفهان به سی‌ان‌ان گفت که ایالات متحده حمله یا عملیاتی داخل خاک ایران انجام نداده است.

او افزود: «ما گزارش‌های مطبوعاتی را دیده‌ایم، اما به شما اطمینان می‌دهیم که هیچ نیروی نظامی آمریکا حمله یا عملیاتی در داخل خاک ایران انجام نداده است. ما به نظارت بر وضعیت ادامه می‌دهیم، اما چیز دیگری برای ارائه نداریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید