نرگس محمدی در پیامی از زندان: مردم سرزمینم خواهان گذار از جمهوری اسلامی هستند

بنیاد «اولاف پالمه» در سوئد، جایزه امسال خود را به سه فعال زن از جمله نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، به دلیل تلاش‌های او «برای مبارزه با حکم اعدام و احقاق حقوق‌بشر» اعطا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در پیامی از داخل زندان اوین درباره دریافت جایزه بنیاد «اولاف پالمه»، نوشت که مردم سرزمینم خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند.

محمدی، چهارشنبه دوازدهم بهمن در پیامی اعلام کرد: «عهد می‌بندم که از پای ننشینم.»

Advertisement

بنیاد «اولاف پالمه» در سوئد، دوشنبه نوزدهم دی، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جایزه امسال خود را به سه فعال زن از جمله نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، به دلیل تلاش‌های او «برای مبارزه با حکم اعدام و احقاق حقوق‌بشر» اعطا می‌کند.

ارن کسکین، وکیل حقوق بشری در ترکیه که به شش سال زندان محکوم شده و مارتا چومالو، فعال حقوق زنان و روانشناس دو برنده دیگر این جایزه هستند.

در پیام این فعال حقوق بشر آمده است «این جایزه را در شرایطی دریافت می‌کنم که مردم سرزمینم ماههاست علیرغم کشتار خیابانی، اعدام، بازداشت و زندان در خیابانها ایستاده و اعتراض کرده و خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند.»

او تاکید کرده است: «نظام فعلی در ایران نه تنها تحقق دموکراسی و حقوق بشر در ایران، بلکه صلح، امنیت و توسعه در منطقه را نیز به مخاطره انداخته است.»

این کنشگر زندانی نوشته است: «دستگاه سرکوب حکومت استبدادی 44 سال با سرکوب گستره مخالفان و معترضان، نهادهای مدنی مستقل مردمی و آزادی بیان و مطبوعات و بی‌معنا کردن صندوق‌های انتخابات و رای مردم در دوره‌های مختلف، راه هرگونه تحرک سیاسی و اجتماعی را مسدود کرده و در واقع راهبرد اثرگذاری جنبش‌ها و فعالیت‌های مردم را به دلیل پاسخگو نبودن خود (حکومت) به حاشیه رانده است.»

محمدی در پایان نوشته است: «با دلی سرشار از عشق و امید و سرزندگی عهد می‌بندم که تا تحقق صلح و حقوق بشر و به واقعیت پیوستن رویای آزادی و برابری در ایران و جهان از پای ننشینم. زنده باد آزادی، برابری مدنی و دموکراسی.»

نرگس محمدی، به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خود بارها بازداشت و محکوم به حبس شده است. او آخرین بار فروردین سال جاری با حمله نیروهای امنیتی به منزل شخصی‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او در دو پرونده جداگانه، در مجموع به ده سال و هشت ماه زندان و 154 ضربه شلاق محکوم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید