مسمومیت دانش‌آموزان در قم؛ سناریوسازی امنیتی یا اهمال در سلامت دانش‌آموزان

تاکنون روایت‌های متناقضی از سوی مقامات جمهوری اسلامی درباره این گونه حوادث ارائه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سانه‌های ایران از افزایش آمار دانش‌آموزان دختر مسموم شده در شهر قم به 100 نفر خبر داده‌اند.

وب‌سایت روزنامه «همشهری»، چهارشنبه 12 بهمن با انتشار گزارشی، از مسمومیت 7 دانش‌آموز و معلم مدرسه «بلقیس برقعی» در شهر قم خبر داد.

بنا بر این گزارش، این پنجمین حادثه مسمومیت دانش‌آموزان دختر شهر قم در یک هفته اخیر است.

پیش از این، دانش آموزان مدرسه «فاطمیه» و «نور» در شهر قم با علائمی مانند تهوع، سرگیجه، سردرد و بی‌حسی در اندام‌ها، به بیمارستان منتقل شده بودند.

رسانه‌های ایران به نقل از مقامات جمهوری اسلامی تاکنون روایت‌های متناقضی ارائه داده و مسمومیت‌های اخیر دختران دانش‌آموز را «سریالی» و «مشکوک» عنوان کردند.

دادستانی قم نیز از ورود این نهاد به پرونده مسمومیت‌ها خبر داده و چهارشنبه 12 بهمن از ورود «تمام دستگاه‌های استان» به این پرونده برای «مدیریت صحیح و شایسته آن» خبر داد.

اولین رخداد مسمومیت دانش‌آموزان دختر در قم، مربوط به آذرماه 1401 و در آستانه فراخوان‌های اعتراضی در روزهای 24، 25 و 26 آذر بود. در پی این مسمومیت و مسمومیت‌های دیگری در بین دانشجویان در آستانه 16 آذر، روز دانشجو در ایران، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال عمدی بودن این مسمومیت‌ها به‌دلیل هم‌افزایی اعتراضات ضد‌حکومتی دانش‌آموزی و دانشجویی مطرح شد.

در آن زمان، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که تیم‌های امدادی چندین دانش‌آموز دختر را که هوشیار نبودند سوار بر آمبولانس می‌کردند. در توضیح این ویدیو ذکر شده بود که این دانش‌آموزان دختر در اثر «مسمومیت ناشی از یک گاز ناشناخته» به بیمارستان منتقل شده‌اند.

همزمان با افزایش شمار دانش‌آموزان و معلمان مسموم شده، چهارشنبه 12 بهمن مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس ایران، این موارد مسمومیت دانش‌آموزان طی دو ماه گذشته را اتفاقی «امنیتی» عنوان کرد و گفت، «دستگاه‌های امنیتی» به این موضوع وارد شده‌اند و «با عاملان احتمالی برخوردهای بسیار سختی صورت خواهد گرفت.»

با افزایش نگرانی‌ها درباره سلامت این دختران دانش‌‌آموز، ناظران درباره استفاده رژیم جمهوری اسلامی از جان و سلامت شهروندان برای پیشبرد مقاصد سیاسی و امنیتی، هشدار داده‌اند و آن را ابزاری برای «سناریوسازی‌»های احتمالی در آینده، توصیف کرده‌اند.

همزمان، برخی از رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب در ایران نیز با تاکید بر بی‌عملی حکومت در یافتن ریشه این مسمومیت‌ها و بی‌اعتنایی به سلامت دانش‌آموزان، نسبت به رویکردهای پلیسی دستگاه‌های امنیتی در مواجهه با این موضوع، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید