صدها چهره‌ جهانی خواستار حمایت از معترضان ایرانی شدند

امضاکنندگان بیانیه از مقامات دولت‌های دموکراتیک خواستند تا از رهبران مخالفان حکومت ایران طی جلسات علنی اعلام‌شده پذیرایی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدها چهره جهانی، از هنرمندان گرفته تا برندگان جایزه نوبل، در بیانیه‌ای مشترک خواستار «حمایت بی‌دریغ» جامعه جهانی از معترضان ایرانی شدند که به‌رغم «سرکوب خونین» دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی، کماکان به خیابان‌ها می‌آیند و علیه این رژیم تظاهرات می‌کنند.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، در این بیانیه‌ که سازمان مدافع حقوق بشر «فریدام هاوس» روز چهارشنبه آن را منتشر کرد، آمده است: «پیروزی معترضان به معنای رهایی از رژیمی است که انتخابات آزاد، آزادی بیان، روند حقوقی و استقلال شخصی در موضوعات ساده‌ای همچون انتخاب پوشش را انکار می‌کند.»

480 شخصیت مشهور جهان از جمله اِسوِتلانا الکسیویچ، نویسنده برنده جایزه نوبل، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده، و ریچارد گیر بازیگر مشهور هالیوود این بیانیه را امضا کردند. از سوی ایرانیان نیز شخصیت‌هایی همچون مسیح علی‌نژاد، گلشیفته فراهانی، علی کریمی و رضا پهلوی بیانیه را امضا کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «پایان نظام زن‌ستیز جمهوری اسلامی نقطه عطفی بین‌المللی در حرکت طولانی به سوی جهانی خواهد بود که زنان در آن برابری خود را به دست آورده‌اند. معترضان ایرانی مستحق حمایت بی‌دریغ مردم آزادی‌خواه سراسر جهان هستند.»

امضاکنندگان این بیانیه از دولت‌های همه کشورهای جهان خواسته‌اند تا تمام مقامات ایرانی که در سرکوب معترضان دخالت دارند، از جمله علی خامنه‌ای رهبر ایران، را تحریم کنند، و تاکید کردند سپاه پاسداران با در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گیرد.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، امضاکنندگان افزودند که مقامات دولت‌های دموکراتیک باید از رهبران مخالفان حکومت ایران طی «جلسات علنی اعلام‌شده» پذیرایی کنند.

مایکل آبراموویتس، مدیر فریدام هاوس گفت: «این بیانیه یکپارچگی چشمگیر ائتلافی گسترده از سراسر جهان، از تمام طیف‌های سیاسی و از همه اقشار جامعه را نشان می‌دهد. جهان در کنار مردم ایران ایستاده است در حالی که آنها همچنان حیات و آسایش خود را برای آزادی به خطر می‌اندازند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید