مقایسه کوادکوپترهای اسرائیلی با پهپادهای شاهد-136 ایرانی

اسرائیل در سال‌های اخیر از کوادکوپترها برای حملات متعدد در داخل خاک ایران و سایر کشورها استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه تاکنون کسی مسئولیت حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نظامی ایران در اصفهان را بر عهده نگرفته است، رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند این حملات با «ریزپرنده» یا «کوادکوپتر»هایی انجام شده است که به گفته کارشناسان می‌توانند ساخت اسرائیل باشند.

بر این اساس، مجله «نیوزویک» در مقاله‌ای به بررسی کوادکوپترهای اسرائیلی و مقایسه آنها با پهپاد «شاهد-136» ساخت ایران پرداخته است. کوادکوپتر نوعی پهپاد است که چهار روتور دارد که می‌چرخند و آن را در هوا نگه می‌دارند. اسرائیل در سال‌های اخیر از کوادکوپترها برای حملات متعدد در داخل خاک ایران و سایر کشورها استفاده کرده است.

نوع کوادکوپتری که رسانه‌های دولتی ایران می‌گویند در این حملات مورد استفاده قرار گرفته است هنوز معلوم نیست، اما شرکت صنایع دفاعی اسرائیلی «اِلبیت سیستمز» در ماه نوامبر از ریزپرنده‌ای تحت عنوان «لانیوس» (Lanius) پرده‌برداری کرد که قابلیت مانوور بالایی دارد و تقریبا هر کاری انجام می‌دهد.

لانیوس برای عملیات‌های کوتاه‌برد در فضای شهری طراحی شده است، می‌تواند برای حمل محموله‌های کشنده یا غیرکشنده مورد استفاده قرار گیرد، و می‌تواند ماموریت‌های مختلفی برای نیروهای ویژه، ارتش و نیروهای انتظامی انجام دهد. سازنده این ریزپرنده می‌گوید لانیوس می‌تواند به طور خودکار ساختمان‌ها و مکان‌های مشکوک به تهدید را شناسایی و از آنها نقشه‌برداری کند.

به گفته نیوزویک، لانیوس چندین تفاوت عمده با پهپاد شاهد-136 ساخت ایران دارد که به دلیل کاربرد گسترده آن در جنگ روسیه علیه اوکراین مورد توجه کارشناسان بین‌المللی قرار گرفته است.

شاهد-136 یک پهپاد نسبتا بزرگ مثلثی شکل است و 11 فوت طول، 440 پوند وزن و 8.2 فوت طول بال دارد. این پهپاد کلاهکی با وزن بین 66 تا 110 پوند حمل می‌کند و حداکثر برد آن بین 1000 تا 1600 مایل تخمین زده می‌شود.

با حداکثر سرعت 115 مایل در ساعت، شاهد-136 به طور چشمگیری سریع‌تر از لانیوس است، که حداکثر سرعت آن 45 مایل در ساعت است. در جایی که مدت زمان پرواز لانیوس محدود است، شاهد-136 می‌تواند ساعت‌ها پرواز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید