تناقض‌گویی کمیسیون حقوقی مجلس درباره مصوبه منع خروج زنان از ایران

به گفته ناظران این تناقض‌گویی‌ مقامات جمهوری اسلامی در راستای سنجش میزان حساسیت جامعه به اعمال فشار بیشتر و ایجاد محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تر علیه زنان در ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاظم دلخوش، نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران، سه‌شنبه از تصویب مواد باقیمانده از طرح «صیانت، تامین و حفظ کرامت بانوان در برابر خشونت» در این کمیسیون خبر داد و گفت که بر اساس این مصوبه، تمامی زنان ایرانی بدون اجازه «سرپرست» خود، اجازه خروج از کشور را نخواهند داشت.

دلخوش، سه‌شنبه 11 بهمن در گفت‌وگویی با خبرگزاری «فارس»، ضمن اعلام این خبر، گفت: «اعضای کمیسیون در جلسه امروز خود خروج بانوان از کشور را در شرایط عادی با اذن سرپرست دانستند، به جز در موارد خاص که در آن موارد خروج از کشور با حکم دادگاه انجام می‌شود.»

در پی انتشار این خبر و مخالفت گسترده افکار عمومی با آن به‌دلیل محدودیت‌هایی که برای سفر زنان بالای 18 سال ایجاد می‌کند، خبرگزاری «ایسنا» در گفت‌وگویی با خود دلخوش، این موضوع را از اساس تکذیب کرد.

دلخوش در تکذیب این خبر، به ایسنا گفت: «براساس برداشت‌های غلطی که از مصوبه اخیر کمیسیون قضایی انجام شده، ادعاهای نادرست و تیترهای دروغین به این مصوبه درباره اذن گرفتن زنان برای خروج از کشور نسبت داده شده که نه تنها هیچ ارتباطی به مصوبه کمیسیون ندارد بلکه اساسا نقطه مقابل نظر اعضای کمیسیون است.»

موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: «چنین موضوعی در کمیسیون حقوقی و قضایی به عنوان کمیسیون فرعی رسیدگی به لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت اصلاً مطرح نشده است.»

او با بیان اینکه «کمیسیون اجتماعی کمیسیون اصلی رسیدگی به این لایحه است»، اظهار داشت که در جریان رسیدگی به لایحه مذکور در کمیسیون حقوقی مواردی را که مورد نظرمان بوده است اعمال کرده‌ایم؛ ممکن است که نماینده‌ای نظری شخصی درباره این لایحه داشته باشد که من از آن بی‌اطلاع باشم اما در پیشنهادات مطرح شده و همچنین مصوبات این کمیسیون چنین موضوعی وجود ندارد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود، که خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران ایران اول بار این خبر را منتشر کرده و سایر وب‌سایت‌های خبری و تحلیلی، از جمله «انتخاب» و «فرازدیلی» با ارجاع به خبرگزاری مذکور، این خبر را منتشر کردند.

سنجش واکنش جامعه

در هفته‌های گذشته، رژیم جمهوری اسلامی سعی کرده به روش‌ها و شگردها مختلفی، از جمله سخن گفتن از تغییر قانون حجاب و عفاف و همچنین «هوشمندسازی» آن جامعه ایرانی را مورد سنجش قرار دهد.

ناظران می‌گویند که این تناقض‌گویی‌های مقامات جمهوری اسلامی در راستای سنجش میزان حساسیت جامعه ایران به اعمال فشار بیشتر و ایجاد محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تر علیه زنان ایران در شرایط کنونی است.

در چهار ماه اخیر، زنان ایران و جوانان این کشور، بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین اعتراضات ضد‌حکومتی را در تاریخ 44 ساله این نظام سیاسی رقم زده‌اند.

در جریان اعتراضات سراسری کنونی در ایران، زنان بسیاری با سوزاندن روسری‌های خود و سردادن شعارهایی علیه سران جمهوری اسلامی و گفتن نه به حجاب اجباری، خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و برقراری حکومتی بر مبتنی بر آزادی و برابری جنسیتی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size