بحران اوکراین؛ اتحادیه اروپا شرکت صنایع هواپیماسازی ایران را تحریم کرد

در قطعنامه شورای اروپا، جمهوری اسلامی متهم شده است که از طریق ارسال پهپاد، از حمله «غیرقابل توجیه» و «بی‌دلیل» روسیه به اوکراین، به‌شکل «نظامی»، حمایت می‌‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا به‌دلیل مشارکت نظامی جمهوری اسلامی با روسیه در جنگ اوکراین، شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) را تحریم کرد.

این اتحادیه، دوشنبه 30 ژانویه، شرکت هسا را به دلیل ساخت پهپادهای نظامی و تحویل آن به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار داد.

مقامات اتحادیه اروپا، آمریکا و اوکراین، بارها جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که با تامین و ارسال پهپادهای تهاجمی برای نیروهای روسیه، در جنگ اوکراین دخالت کرده است.

در قطعنامه شورای اروپا، جمهوری اسلامی متهم شده است که از طریق ارسال پهپاد، از حمله «غیرقابل توجیه» و «بی‌دلیل» روسیه به اوکراین، به‌شکل «نظامی»، حمایت می‌‌کند.

بر اساس این قطعنامه، شرکت صنایع هواپیماسازی ایران که زیرمجموعه وزارت دفاع این کشور است، در تحقیقات، توسعه، تولید و عملیات پروازی پهپاد برای استفاده سپاه مشارکت دارد.

در همین راستا، وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا، روز گذشته، هفت شرکت ایرانی را به‌دلیل تولید پهپادهایی که روسیه برای حمله به اوکراین از آنها استفاده کرده است، به لیست سیاه تجاری خود اضافه کرد.

خبرگزاری «رویترز»، ضمن اعلام این خبر، اسامی این شرکت‌ها را به شرح زیر اعلام کرد: «شرکت طراحی و ساخت موتور هواپیما، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شرکت اوج پرواز مادو نفر، شرکت پرآور پارس، صنایع هوایی قدس و شاهد.»

دولت استرالیا نیز سه‌شنبه، 4 شخص و 4 نهاد وابسته به رژیم جمهوری اسلامی را که در ساخت و ارسال پهپادهای انفجاری شاهد- 136 و همچنین ارسال فناوری پهپادی به روسیه نقش داشته‌اند، تحریم کرد.

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران از سال 2008، در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد؛ این شرکت همچنین توسط کشورهای بریتانیا، کانادا و استرالیا تحریم است.

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران، سازنده پهپادهای «شاهد-136» است که این نوع پهپاد توسط نیروهای روسیه برای حمله به اوکراین استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید