تهدید دوباره گروه‌های کرد توسط جمهوری اسلامی به اتهام دست‌داشتن در حمله اصفهان

سپاه پاسداران طی ماه‌های اخیر بارها مقرها و دفاتر احزاب کرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان را به بهانه نقش آنها در خیزش سراسری اخیر با موشک و پهپاد مورد حمله قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «نورنیوز»، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران گزارش داد که «تجهیزات و مواد انفجاری» بکاررفته در حمله پهپادی به تاسیسات نظامی اصفهان «به سفارش یک سرویس امنیتی بیگانه» و با «مشارکت و هدایت» گروه‌های کرد ایرانی مستقر در شمال عراق وارد ایران شده است.

این خبرگزاری، چهارشنبه 12 بهمن با اعلام این خبر در صفحه توییتر خود، عراق را تهدید کرد و نوشت: «ضرورت برخورد با این گروه‌ها بارها به بغداد گوشزد شده است.»

Advertisement

نورنیوز در خبر خود به نام سرویس امنیتی بیگانه اشاره نکرده است.

این خبرگزاری روز گذشته مدعی شد که با «آنالیز اجزای بدنه، موتورها، منبع تغذیه و سیستم ناوبری ریزپرنده‌» بکارگرفته شده در جریان حمله جمعه شب به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان سازنده آن «دقیقا» مشخص شده است.

خبرگزاری «تسنیم»، نزدیک به سپاه پاسداران ایران هم دیروز فاش کرد که «سال 98 نیز این مجموعه کارگاهی مورد حمله چند ریزپرنده» قرار گرفته بود.

سپاه پاسداران طی ماه‌های اخیر بارها مقرها و دفاتر احزاب کرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان عراق را به بهانه نقش آنها در خیزش سراسری اخیر با موشک و پهپاد مورد حمله قرار داد.

در همین رابطه، خبرگزاری «سی‌ان‌ان» اعلام کرد، برخی رسانه‌های آمریکایی از زبان «مقامات آگاه» این کشور گزارش داده‌اند که حملات پهپادی اخیر به صنایع نظامی ایران در اصفهان کار اسرائیل بوده است.

به گفته این خبرگزاری، روزنامه‌های «وال استریت ژورنال» و «نیویورک تایمز» به نقل از مقامات آمریکایی و «افراد آشنا با این عملیات» گزارش دادند که اسرائیل پشت این حملات بوده است.

به گفته سی‌ان‌ان، طی سال‌های اخیر چندین انفجار و آتش‌سوزی مشکوک در تاسیسات نظامی و هسته‌ای و کشتی‌های ایران رخ داده است. مثلا، در ژوئیه 2020، مجتمع هسته‌ای نطنز دچار آتش‌سوزی گسترده شد. شورای عالی امنیت ملی ایران بعدا اعلام کرد مقامات ایرانی تصمیم گرفتند به دلیل نگرانی‌های امنیتی، یافته‌های مربوط به دلیل آتش‌سوزی را علنی نکنند.

از سویی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا درباره حملات پهپادی اخیر به سی‌ان‌ان گفت که ایالات متحده حمله یا عملیاتی داخل خاک ایران انجام نداده است.

او افزود: «ما گزارش‌های مطبوعاتی را دیده‌ایم، اما به شما اطمینان می‌دهیم که هیچ نیروی نظامی آمریکا حمله یا عملیاتی در داخل خاک ایران انجام نداده است. ما به نظارت بر وضعیت ادامه می‌دهیم، اما چیز دیگری برای ارائه نداریم.»

وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای حمله با ریزپرنده در شامگاه شنبه هشتم بهمن 1401 به یکی از مجتمع‌های کارگاهی این وزارتخانه در شهر اصفهان را تایید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید