ایران در رابطه با حمله پهپادی به اصفهان اوکراین را تهدید کرد

مشاور رئیس جمهوری اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که‌ هدف قرار دادن مواضعی در اصفهان ارتباط مستقیمی با جنگ در کشورش دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده اتمی ایران پس از حمله پهپادی به تاسیسات نظامی در اصفهان، اوکراین را به حملات پهپادی و موشکی تهدید کرد.

مرندی، شامگاه سه‌شنبه 11 بهمن، در صفحه توییتر خود نوشت: «به نظر می‌رسد یکی از مشاوران زلنسکی به دست داشتن اوکراین در حمله پهپادهای اسرائیلی به اصفهان اشاره کرده است.»

Advertisement

او‌ سپس ادامه داد که «آیا زلنسکی واقعاً می‌خواهد قدرت تخریب پهپادها، موشک‌ها و سایر سلاح‌های ایرانی را تجربه کند؟ او قطعا از چنین حماقتی پشیمان خواهد شد.»

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین یکشنبه نهم بهمن اعلام کرد: «هدف قرار دادن مواضعی در اصفهان، ارتباط مستقیمی با جنگ در کشور ما دارد.»

او در توییتی خطاب به رژیم ایران نوشت: «ما به شما هشدار دادیم. منطق جنگ، منطقی بی‌رحم است.»

کشورهای غربی ایران را به ارسال تسلیحات نظامی از جمله پهپاد به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین متهم کرده و تحریم‌هایی علیه طرف‌های ایرانی مرتبط با تولید و صادرات پهپاد اعمال کردند.

وزیر خارجه ایران هم به ارسال پهپادهای ساخت این کشور به روسیه اذعان کرد اما مدعی شد که این پهپادها پیش از حمله روسیه به اوکراین به مسکو تحویل داده شدند.

در همین رابطه، وزارت خارجه ایران با احضار کاردار اوکراین به این وزارتخانه مواضع مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین پیرامون حمله پهپادی به تاسیسات نظامی اصفهان را «عجیب و مغرضانه» توصیف کرد.

حمله به تاسیسات نظامی

وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای حمله با ریزپرنده در شامگاه شنبه هشتم بهمن 1401 به یکی از مجتمع‌های کارگاهی این وزارتخانه در شهر اصفهان را تایید کرد.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» اعلام کرد، برخی رسانه‌های آمریکایی از زبان «مقامات آگاه» این کشور گزارش داده‌اند که حملات پهپادی اخیر به صنایع نظامی ایران در اصفهان کار اسرائیل بوده است.

به گفته این خبرگزاری، روزنامه‌های «وال استریت ژورنال» و «نیویورک تایمز» به نقل از مقامات آمریکایی و «افراد آشنا با این عملیات» گزارش دادند که اسرائیل پشت این حملات بوده است.

به گفته سی‌ان‌ان، طی سال‌های اخیر چندین انفجار و آتش‌سوزی مشکوک در تاسیسات نظامی و هسته‌ای و کشتی‌های ایران رخ داده است. مثلا، در ژوئیه 2020، مجتمع هسته‌ای نطنز دچار آتش‌سوزی گسترده شد. شورای عالی امنیت ملی ایران بعدا اعلام کرد مقامات ایرانی تصمیم گرفتند به دلیل نگرانی‌های امنیتی، یافته‌های مربوط به دلیل آتش‌سوزی را علنی نکنند.

از سویی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا درباره حملات پهپادی اخیر به سی‌ان‌ان گفت که ایالات متحده حمله یا عملیاتی داخل خاک ایران انجام نداده است.

او افزود: «ما گزارش‌های مطبوعاتی را دیده‌ایم، اما به شما اطمینان می‌دهیم که هیچ نیروی نظامی آمریکا حمله یا عملیاتی در داخل خاک ایران انجام نداده است. ما به نظارت بر وضعیت ادامه می‌دهیم، اما چیز دیگری برای ارائه نداریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید