کارشناسان: تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران نشانگر کاهش امید به احیای «برجام» است

سخت‌ شدن مواضع اتحادیه اروپا به این معنی است که این اتحادیه دیگر نخواهند توانست نقش «میانجی» ایران و آمریکا را بازی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کارشناسان به روزنامه «نشنال نیوز» امارات گفته‌اند که تشدید تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی که در واکنش به سرکوب اعتراضات مردمی در ایران و تعمیق همکاری‌های نظامی میان تهران و مسکو انجام شده است، نشانگر این است که امید غرب به احیای توافق هسته‌ای با ایران کاهش یافته است.

به گزارش این روزنامه، اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا این هفته با اعمال تحریم‌های جدید علیه چند مقام ارشد ایرانی و «بنیاد تعاون سپاه»، فشار بر حکومت ایران را به دلیل سرکوب اعتراضات ضدحکومتی افزایش دادند.

اتحادیه اروپا با متهم کردن 37 مقام و نهاد شامل واحدهایی از سپاه پاسداران به «سرکوب بی‌رحمانه» معترضان و دیگر موارد نقض حقوق بشر، علیه آنها تحریم‌هایی اعمال و دارایی‌های آنها را مسدود کرد و آنها را در فهرست ممنوعیت صدور روادید قرار داد. این چهارمین دور تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات در سپتامبر گذشته است.

آمریکا و بریتانیا نیز تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی وضع کردند که نشان‌دهنده «وخامت روابط غرب با تهران» است. این نهمین دور تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی از زمان آغاز سرکوب مرگبار معترضان ایرانی است.

کارشناسان به نشنال نیوز گفته‌اند که تحریم‌های جدید اروپا «هشدار دیپلماتیک» به تهران ارسال می‌کند مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا در حال نزدیک‌ شدن به مواضع آمریکا و اسرائیل است، و اینکه امید به احیای توافق هسته‌ای در بروکسل و پایتخت‌های اروپایی در حال محو شدن است.

به گفته آنها، به نظر می‌رسد انگیزه زیادی برای احیای توافق هسته‌ای وجود ندارد، اما غرب ترجیح می‌دهد برای جلوگیری از تشدید مخاصمه، کماکان منافذ دیپلماتیک را باز نگه دارد. در عین حال، سخت‌ شدن مواضع اتحادیه اروپا به این معنی است که این اتحادیه و کشورهای عضو آن دیگر نخواهند توانست نقش «میانجی» ایران و آمریکا را بازی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم