ریشی سوناک: ایران باید درباره مرگ و محل دفن «علیرضا اکبری» پاسخگو شود

دولت بریتانیا در واکنش به اعدام اکبری، ضمن محکومیت شدیداللحن این اقدام تهران، دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی اعمال و بر تجدیدنظر در حمایت خود از احیای برجام تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا از رژیم جمهوری اسلامی خواست تا در مورد مرگ و دفن علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی و مشاور وزیر دفاع سابق حکومت ایران که ماه گذشته به اتهام جاسوسی در این کشور اعدام شده است، پاسخ دهد.

به گزارش «رویترز»، سوناک که چهارشنبه 5 بهمن در مجلس عوام بریتانیا صحبت می‌کرد، گفت: «رژیم (جمهوری اسلامی)، رنج خانواده را طولانی می‌کند و متأسفانه این بی‌توجهی به کرامت اولیه انسانی است. ایران اکنون باید در مورد شرایط مرگ و دفن او پاسخگو شود.»

اندی اسلاتر، نماینده مجلس عوام بریتانیا از حزب کارگر نیز گفت که قرار است روز پنج‌شنبه، 6 بهمن، به همراه خانواده اکبری که در حوزه انتخابیه او زندگی می‌کنند، با وزیر امور خارجه بریتانیا دیدار کند تا دولت بریتانیا در «این زمان پرمشقت» از آن‌ها حمایت کند.

علیرضا اکبری
علیرضا اکبری

علیرضا اکبری، معاون علی شمخانی در زمان تصدی پست وزارت دفاع و از نزدیکان علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس ایران بود که یک روز بعد از انتشار ویدیوی اعترافات اجباری او از سوی وب‌سایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران، خبر اعدام او اعلام شد.

رسانه‌های ایران، اکبری را به‌عنوان «ابرجاسوس» بریتانیا معرفی کرده و مدعی شده‌اند که او در افشای اطلاعاتی که به کشته شدن محسن فخری‌زاده، فرمانده ارشد سپاه و از افراد کلیدی در پروژه اتمی ایران منجر شده، نقش داشته است.

این در حالی است که در ویدیوی منقطع و دست‌کاری شده اعترافات اجباری او که از سوی خبرگزاری «فارس» منتشر شد، اکبری تنها می‌گوید که درباره نقش فخری‌زاده از او سوال شده و او گفته که نقش مهمی دارد.

در پی اعدام اکبری، دولت بریتانیا، دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات و نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی اعمال کرد. مقامات لندن همچنین اعلام کردند که درباره حمایت خود از احیای برجام، بازنگری می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم