مرکز آمار ایران تورم مواد خوراکی در ماه دی را 70 درصد اعلام کرد

از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، تاکنون قیمت کالاهای اساسی افزایش چشمگیری داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایران از عبور نرخ تورم مواد غذایی در ایران از مرز 70 درصد خبر داده‌اند.

وب‌سایت «تجارت‌نیوز»، سه‌شنبه 4 بهمن، در گزارشی با بازنشر بخش‌هایی از آخرین گزارش «مرکز آمار ایران»، این موضوع را مربوط به سیاست‌های «جراحی اقتصادی» که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی از زمان به قدرت رسیدن در دستور کار خود داشته، دانسته است.

بنا بر این گزارش، نرخ تورم مواد غذایی در دی 1401 نسبت به ماه‌های دیگر سال جاری، یکی از بالاترین نرخ‌ها ثبت شده است.

تجارت‌نیوز همچنین این موضوع را ناشی از سقوط ارزش بی‌سابقه پول ملی ایران دانسته و این تورم 70 درصدی سالانه را با «نوسانات قیمت دلار» مرتبط خوانده است.

نرخ تبادل دلار در بازار آزاد ایران اوایل هفته جاری به بالای 45 هزار تومان رسید. وب‌سایت‌هایی که قیمت دلار و ارز را لحظه به‌لحظه گزارش می‌دهند، نرخ تبادل روز سه‌شنبه 4 بهمن را 42 هزار و 530 تومان اعلام کرده‌اند.

پیش‌تر، احمد وحیدی٬ وزیر کشور ايران٬ در واکنش به کاهش بی‌سابقه ارزش ریال ایران مدعی شده بود: «ما خودمان دلار را بزرگ کردیم».

وحیدی، روز یکشنبه 2 بهمن در اجلاس اتاق اصناف گفته بود: «آمریکا با دلار سلطه جهانی درست کرده است، روزی را خواهید دید که آمریکا فرو می‌ریزد و کاخ دلار نیز با آن سقوط می‌کند».

از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، تاکنون قیمت کالاهای اساسی افزایش چشمگیری داشته است. در ماه فروردین‌ در پی افزایش قیمت نان، شهروندان در بیش از 10 استان ایران اعتراضاتی را رقم زدند که به «اعتراضات نان» مشهور شد.

با شروع اعتراضات سراسری به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، گزارش‌هایی از کاهش نرخ تورم کالاهای اساسی و مواد خوراکی منتشر شده بود که به نظر می‌رسد با کاهش تجمعات خیابانی شهروندان معترض، دوباره رو به افزایش قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید