افزایش چشمگیر آمار مرگ و میر ایرانیان در آبان همزمان با اوج اعتراضات سراسری

جمهوری اسلامی همواره در شرایط بحرانی از اعلام رسمی تعداد قربانیان و کشته‌شدگان‌ خودداری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در تازه‌ترین آمار منتشرشده توسط سازمان ثبت احوال ایران از مرگ و میرها در کشور، تعداد فوتی‌های آبان 1401 نسبت به ماه پیش از آن بیش از پنج هزار نفر افزایش نشان می‌دهد.

طبق آمار سازمان ثبت احوال، در مهر 1401، تعداد فوتی‌های کشور 32 هزار ‌و 455 نفر ثبت شده اما همین آمار با افزایش پنج هزار و 33 نفری در آبان 1401 به تعداد 37 هزار ‌و 488 نفر رسیده است.

ماه آبان گذشته اوج اعتراضات سراسری در ایران بود که در اواخر شهریور 1401 با کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله سقزی توسط پلیس امنیت اخلاقی به بهانه عدم رعایت حجاب اجباری آغاز شد.

طبق آمارها، تعداد مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان در آبان 1401 با افزایش 460 نفری نسبت به ماه پیش از آن روبرو بوده است. در این استان در مهرماه 964 نفر فوتی ثبت شده که این آمار در آبان‌ماه 1424 نفر افزایش نشان می‌دهد.

سیستان و بلوچستان طی اعتراضات سراسری جاری شاهد خونبارترین سرکوب‌ها بود که تنها در جمعه 8 مهر، موسوم به جمعه خونین زاهدان بیش از 100 نفر با شلیک مستقیم گلوله جنگی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران همچنین نشان می‌دهد که در استان کردستان هم شمار فوتی‌های ثبت‌شده در آبان، 157 نفر بیشتر از مهرماه هستند. بنا بر آمارها، در این استان 553 نفر در مهرماه و 710 نفر در آبان فوت کرده‌اند.

شهرهای استان کردستان نیز از آغاز اعتراضات سراسری شاهد حضور گسترده مردم این استان بود. همزمان ویدیوهای فراوانی از اعزام نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم کرد و لحظات شلیک این نیروها به معترضان این استان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

در مازندران و گیلان، دو استان شمالی ایران هم آمار فوتی‌ها در آبان افزایش نشان می‌دهد. در مازندران تعداد فوتی‌ها در آبان 250 نفر بیشتر از مهر بوده و در گیلان این تعداد 212 نفر بوده است.

این دو استان هم طی خیزش مردمی ایران علیه جمهوری اسلامی شاهد تظاهرات گسترده و همزمان سرکوب خشن توسط ماموران حکومتی بود.

جمهوری اسلامی همواره در شرایط بحرانی از اعلام رسمی تعداد قربانیان و کشته‌شدگان‌ خودداری می‌کند.

طی بحران همه‌گیری کرونا در حالی که ویدیوهای بسیاری از مملوبودن بیمارستان‌ها و سردخانه‌ها از قربانیان این بیماری منتشر می‌شد، جمهوری اسلامی با کوچک‌نمایی از اعلام دقیق آمار فوتی‌ها جلوگیری به عمل آورد.

در اعتراضات آبان 98 به افزایش ناگهانی 300 درصدی قیمت بنزین هم جمهوری اسلامی شمار واقعی کشته‌شدگان آن اعتراضات را اعلام نکرد.

بنا به گزارشی از خبرگزاری «رویترز»، طی اعتراضات سراسری آبان 98، دست‌کم‌ 1500 شهروند ایرانی توسط نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم