وضعیت جسمی «وخیم» محمدعلی عموری‌نژاد در زندان اهواز؛ 12 سال حبس بدون مرخصی

دادگاه انقلاب اهواز عموری‌نژاد را ابتدا به اعدام محکوم کرد و این حکم بعدها به حبس ابد تقلیل یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«اطلس زندان‌های ایران» در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه خبر داده است، پس از گذشت 12 سال از دوران حبس بدون مرخصی محمدعلی عموری‌نژاد، وضعیت جسمی این فعال عرب اهوازی رو به «وخامت» نهاده است.

بر اساس این گزارش، عموری‌نژاد که از چندین بیماری از جمله سینوزیت حاد رنج می‌برد، از دسترسی به داروهای مورد نیاز خود محروم است و مدیریت زندان شیبان از اعزام او به بیمارستان جهت انجام خدمات درمانی موثر خودداری می‌کند.

عموری‌نژاد از فعالان فرهنگی و هویت‌طلب عرب است که پیش از بازداشت، موسسه فرهنگی «الحوار» (گفت‌وگو) را راه‌اندازی کرده بود. پس از موج برخورد با فعالان عرب، او در سال 2007 به عراق پناهنده شد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) او را به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفت اما دولت عراق عموری‌نژاد را به اتهام ورود غیرقانونی به خاک این کشور به زندان محکوم کرد. او به‌رغم داشتن مدارک پناهندگی، 5 سال را در زندان‌های عماره و بصره گذراند و در ژانویه 2011 به مقامات دولت ایران تحویل داده شد.

در همان سال اعضای موسسه الحوار به اتهامات سیاسی و امنیتی بازداشت شدند و دو عضو آن، هاشم شعبانی‬⁩ (شاعر ومعلم) و هادى راشدى‬⁩ (مهندس ومعلم) در ابتداى سال 2014 به صورت مخفيانه در زندان كارون اهواز اعدام شدند.

دادگاه انقلاب اهواز عموری‌نژاد را ابتدا به اعدام محکوم کرد. این حکم بعدها به حبس ابد تقلیل یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم