اکسپرس: جمهوری اسلامی می‌خواهد برای جلوگیری از سقوط خود از بمب اتم پرده بردارد

بیم آن می‌رود که اورانیوم 90 درصد غرب و بازیگران منطقه‌ای را مجبور به ارزیابی مجدد گزینه‌های خود برای مهار رژیم شرور ایران کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان به روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» گفته‌اند که حکومت ایران که تحت فشار شدید انقلاب داخلی و تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، برای جلوگیری از سقوط خود قصد دارد به زودی از سلاح هسته‌ای پرده‌برداری کند.

به گزارش این روزنامه، «ادعاهای موثق جدید» می‌گویند رژیم تنها «چند هفته‌» تا دستیابی به اورانیوم غنی‌شده 90 درصدی فاصله دارد. این همان سطحی است که برای ساخت یک کلاهک با قابلیت قرار گرفتن روی موشک بالستیک لازم است.

به گفته کارشناسان، در حالی که ساخت یک موشک موثر که بتواند چنین کلاهکی را حمل کند، حدود 18 ماه طول می‌کشد، اما بیم آن می‌رود که رسیدن غنی‌سازی اورانیوم در ایران به آستانه 90 درصد، غرب و بازیگران منطقه‌ای را مجبور به «ارزیابی مجدد گزینه‌های خود برای مهار رژیم شرور» این کشور کند.

اسرائیل اعلام کرده است که در صورت ناچاری به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله هوایی خواهد کرد، و مقامات امنیتی این کشور تاکید کرده‌اند که در صورت لزوم چنین کاری، حمله هوایی باید هرچه زودتر انجام شود، چرا که اگر رژیم ایران به اورانیوم در سطح بمب اتم دست یابد، آن را «شصت متر زیر زمین» در تاسیسات فردوی خود پنهان خواهد کرد.

کارشناسان به اکسپرس گفته‌اند که مقامات ایران اکنون 75 کیلوگرم اورانیوم 60 درصد غنی‌شده در دست دارند، اما به منظور ساخت یک بمب اتمی موثر، به کلاهکی نیاز دارند که هنوز در اختیار ندارند.

به گفته آنها، تهران تنها چند هفته زمان نیاز دارد تا به سطح 90 درصد غنی‌سازی برسد، و آنها می‌توانند در عین دادن اجازه به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت محدود، کار خود را پیش ببرند.

به گفته اکسپرس، کارشناسان نتیجه می‌گیرند که رژیم ایران که تحت فشار شدید داخلی و خارجی قرار گرفته و در آستانه سقوط است، به این باور رسیده که با پرده‌برداری از سلاح هسته‌ای می‌تواند از سقوط محتوم خود جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید