قالیباف اروپا را به اقدام متقابل در صورت گنجاندن سپاه در فهرست تروریسم تهدید کرد

وزیر خارجه ایران هم در واکنش به گنجاندن سپاه در لیست تروریسم اروپا گفت که پارلمان اروپا به پای خود شلیک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در واکنش به احتمال گنجاندن سپاه پاسداران در فهرست تروریسم اتحادیه اروپا، تهدید کرد که چنین اقدامی «می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری ایران برای طیفی از اقدامات متقابل بشود.»

قالیباف، یکشنبه 2 بهمن، در مجلس ایران درباره این اقدامات گفت: «ارتش‌های کشورهای اروپایی در منطقه را گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی شناسایی کرده و اقدامات لازم برای مقابله با آنها را در دستور کار خواهیم گذاشت.»

رئیس مجلس ایران درباره مذاکرات برجام هم گفت، اروپا اگر خود را نیازمند به توافقی می‌بیند مسیر خود را از مخالفان توافق جدا کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه گذشته در اظهاراتی گفت، احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» دیگر دستور کار واشینگتن قرار ندارد.

بلینکن در نشست مطبوعاتی مشترک با جیمز کلورلی، همتای بریتانیایی خود گفت، ایران ماه‌ها پیش فرصت بازگشت سریع به برجام را از دست داد.

قالیباف کشورهای اروپایی‌ را به «میدان‌داری» اعتراضات سراسری در ایران متهم و از وجود «رسانه»های مخالف جمهوری اسلامی در آن کشورها انتقاد کرد.

مقامات جمهوری اسلامی با انکار مشکلات داخلی، همواره اعتراضات و خیزش‌های مردمی را به «دشمنان» و «رسانه‌های خارجی» نسبت داده و به این بهانه به سرکوب، بازداشت و اعدام معترضان اقدام کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم در واکنش به گنجاندن سپاه در لیست تروریسم اروپا با اشاره به این که «پارلمان اروپا به پای خود شلیک کرد»، در توییتی نوشت: «در اقدامی متقابل درصدد قرار دادن عناصر ارتش کشورهای اروپا در لیست تروریستی است.»

پارلمان اروپا، پنج‌شنبه 29 دی، قطعنامه «محکومیت سرکوب اعتراضات در ایران و قرارگرفتن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی» را با 313 رای مثبت تصویب کرد.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از کشورهای اروپایی خواسته‌اند علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران و خانواده آنها را در لیست تحریم‌ها قرار دهند.

این قطعنامه دارای متممی است که بر اساس آن، پارلمان اروپا از شورای اروپایی خواسته تا سپاه پاسداران و نیروهای فرعی آن از جمله بسیج و نیروی فرامرزی قدس را در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهد.

مصوبات پارلمان اروپا به شورای اروپا ارجاع خواهد شد تا تصمیم نهایی پس از اتفاق آرای اعضا، گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم