«سمینه بلیده» دانشجوی بلوچ به یک سال حبس محکوم شد

این دانشجوی بلوچ در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ایران تحت شکنجه قرار گرفته و با وجود این‌که به شدت بیمار بوده و افت فشار خون داشته به وضعیت او هیچ توجهی نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سمینه بلیده، عکاس و دانشجوی کامپیوتر دانشگاه آزاد چابهار پس از بازداشت طی اعتراضات جاری ایران، از سوی دادگاهی در زاهدان به یک سال حبس محکوم شد.

سایت حقوق بشری «حال‌وش»که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، شنبه یکم بهمن خبر داد که «سمینه بلیده» دختر 24 ساله بلوچ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «حمایت از اعتصابات و اعتراضات سراسری» از طریق تبلیغ در فضای مجازی به یک سال زندان محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، شعبه 2 دادگاه انقلاب زاهدان این دانشجوی ترم آخر کاردانی رشته کامپیوتر دانشگاه آزاد چابهار که در نهم مهر توسط نیروهای اطلاعاتی ربوده شده و در سوم آبان ماه، با قرار وثیقه آزاد شده بود را طی مراحل رسیدگی به پرونده او به 1 سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

در ادامه گزارش این سایت حقوق بشری درباره چگونگی بازداشت این دانشجوی بلوچ آمده است که «سمینه عکاس است و در روز 9 مهرماه یک خانم که در واقع از نیروهای اطلاعات سپاه بوده با وی تماس می‌گیرد و از او درخواست می‌کند که از او نامزدش عکس بگیرد و مکان کنار ساحل دریا را انتخاب می‌کنند و در زمان حضور در محل قرار فورا او بازداشت می‌شود.»

همچنین گفته شده که «وی مدت هشت روز در زندان چابهار بازداشت و در تاریخ 16 مهرماه به زاهدان و بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل می‌شود و در مدت بازداشت به شدت بیمار بوده و افت فشار خون داشته که نیروهای امنیتی سپاه به وضعیت او هیچ توجهی نکرده‌اند».

نیز در این گزارش آمده است که سمینه بعد از 6 روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه و تحمل شکنجه‌های روحی در سلول انفرادی، در 22 مهرماه به قرنطینه زندان زاهدان منتقل شد که پس از آن در تاریخ 3 آبان با تودیع قرار وثیقه آزاد شده ولی طی مراحل رسیدگی به پرونده او با وجود این‌که هیچ جرمی مرتکب نشده تنها به‌دلیل فعالیت محدود او در فضای مجازی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

سیستان و بلوچستان در 15 هفته گذشته شاهد تجمعات اعتراضی شهروندان بلوچ در شهرهای زاهدان، راسک، خاش، پهره (ایرانشهر)، چابهار و سراوان بوده است.

معترضان هر هفته به خیابان‌ها آمده و در همگامی با خیزش سراسری مردم ایران علیه رژیم جمهوری اسلامی شعارهای ضدحکومتی سر می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم