چرايى سکوت احمدی‌نژاد در قبال خیزش انقلابى مردم ایران

عباس امیری‌فر از اصول‌گرایانی که پیشتر جزو یاران غار احمدی‌نژاد بود ولی از او جدا شده، پرده از چرایی این سکوت برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سكوت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسبق ایران كه در سال‌های اخیر در انتقاد از اركان نظام جمهورى اسلامى و سپاه پاسداران، تندترین لحن را به کار برده، در قبال خيزش انقلابى مردم ايران پرسش‌های بسیاری را برانگیخته است.

شدت انتقادات احمدی‌نژاد، پیشتر، دامن‌گیر علی خامنه‌ای، رهبر نظام نیز شد اما او در این مدت سکوت اختیار کرده و در رد یا حمایت از اعتراضاتی که سراسر کشور را فرا‌گرفته و وارد چهارمین ماه خود شده است، سخنی به میان نیاورده و موضع‌گیری نکرده است.

وبسایت خبری «انصاف نیوز» در گزارشی با اشاره به این نکته که احمدی نژاد قبلا در همه امور کوچک و بزرگ کشور اظهار نظر می‌کرد، در تلاش برای یافتن چرایی این سکوت عجیب، با عباس امیری‌فر، یکی از شخصیت‌های اصول‌گرا که پیشتر از خواص احمدی نژاد بود ولی بعدها از او جدا شد، مصاحبه کرد.

بیم از حصر خانگی و چشمداشت به مجمع تشخیص

امیری‌فر در مصاحبه با «انصاف نیوز» گفت: «من چند سالی هست که ارتباطی ندارم ولی می‌دانم بعد از این که منتظر بود حصر نشود و حکمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بگیرد، با نیروهایش صحبت کرد که به هیچ‌وجه موضع‌گیری نکنند. در فتنه‌ی اخیر هم ظاهرا به نیروهایش گفته است که نه به نفع نظام و نه علیه نظام موضع‌گیری نکنند».

امیری‌فر افزود: «به نظر من این‌ها فکر می‌‌کنند در دوره‌ی بعدی، ریاست جمهوری و یا در مقدمه‌ی آن یعنی مجلس برای آن‌ها مناسب است که به عرصه‌ی انتخابات بیایند».

او در پاسخ به پرسشی دیگر پیرامون موضع معترضان در صورت اعلام حمایت احمدی‌نژاد از آنها و ایجاد پایگاهی برای خود در میان معترضان گفت: «خیر، اتفاقا اغتشاشگران هم به این‌ها حمله می‌کردند چون کم ‌و‌ بیش از همین افراد می‌شنویم که آقای احمدی‌نژاد را هم باعث وضع فعلی می‌دانند. دولت بهار و افراد مربوطش چون بیشتر در دسترس هستند و هیچ حمایتی هم از جانب نظام ندارند از این که در این شرایط ورود کنند احساس خطر کرده‌اند که مبادا سراغ این‌ها بیایند و این‌ها را ترور کنند و با این‌ها برخورد کنند. این احساس خطر را کرده‌اند که شاید به محل کار این‌ها در ولنجک یا منزل ایشان در نارمک هجوم بیاورند».

موضع اصلاح‌طلبان علیه معترضان

امیری‌فر در خصوص مواضع اصلاح‌طلبان در مورد خیزش کنونی مردمی در ایران و توصیف آن به عنوان «اقدامات اغتشاش‌گرانه» گفت:«اصلاح‌طلبان هم با وجود انتقادات بسیاری که به نظام داشتند وقتی دیدند اغتشاشگران می‌خواهند همه چیز را زیر سوال ببرند، آن‌ها هم در برابر آشوب‌ها موضع گرفتند».

او درباره موضع آینده تیم احمدی‌نژاد در قبال اعتراضات گفت: «این‌ها منتظرند این آشوب‌ها تمام شود تا مواضعشان را اعلام کنند و روی موج سوار شوند. بخشی از اصلاح‌طلبان هم کاری شبیه به این می‌کنند. از آنجا که انتخابات مجلس نزدیک است هرکسی حرفی می‌زند یا انتقادی می‌کند تا بخشی از معترضین را به خود جذب کند و بتواند در انتخابات نقش‌آفرینی کند».

ظهور به عنوان میانه‌رو

از سوی دیگر، کامران بخاری، مدیر بخش توسعه تحلیلی در انستیتو «خطوط جدید در سیاست‌ها و استراتژی‌ها» به وبگاه «مانیتور» در همین رابطه تاکید کرد که احمدی نژاد در صدد ظاهر شدن در چهره یک میانه‌رو است و در عین حال می‌داند که قادر به سرپیچی از نظام نیست.

به گفته بخاری، اعتراضات جاری در ایران احمدی‌نژاد را در وضعیت دشواری قرار داده زیرا او در صدد بهره‌برداری از موقعیت کنونی است اما در عین حال واقف به محدودیت‌های خود است زیرا خوب می‌داند که معترضان به دلیل گذشته سیاسی‌اش از او حمایت نخواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید