اعتراضات شبانه در تهران و کرج؛ شعارهای ضدحکومتی در مراسم چهلم کشته‌شدگان

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران با انتشار گزارش سالانه نوشت جمهوری اسلامی با بازداشت 62 روزنامه‌نگار در سال جاری میلادی، ایران را به بزرگترین زندان برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران تبدیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه اعتراضات سراسری در ایران برای ماه چهارم، شهروندان معترض شامگاه جمعه نهم دی‌ماه در سعادت‌آباد تهران از بالکن‌ها و پشت‌بام خانه‌های خود شعارهای «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

شماری از معترضان در بلوار دانش‌آموز شهر کرج نیز با برافروختن آتش و ایجاد راهبندان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

«شبکه حقوق بشر کُردستان» هم جمعه و در آستانه برگزاری مراسم چهلم 7 تن از کشته‌شدگان اعتراضات ضدحکومتی در جوانرود خبر داد که کاروانی از نیروهای یگان ویژه جمهوری اسلامی از کرمانشاه به جوانرود اعزام شده است.

مردم سوگوار شهرستان ایذه نیز طی مراسمی نمادین لباس‌های «محمود احمدی» که توسط ماموران امنیتی کشته شده و پیکر او ربوده و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است را به خاک سپرده و با شعارهای ضدحکومتی خشم و انزجار خود را علیه رژیم جمهوری اسلامی ابراز کردند.

مردم معترض پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، جمعه در چهلم کاروان قادرشکری، کودک 16 ساله که یک‌شنبه 29 آبان در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، در آرامستان این شهر تجمع کرده و شعار « کٌرد بلوچ آذری، آزادی برابری» سر دادند.

بنا بر ویدیوهای منشتر شده در شبکه‌های اجتماعی به نشانه خشم و اعتراض رنگ خون بر بنر حاوی تصویر «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در محله «هفت باغ علوی» در زادگاهش کرمان، پاشیده شده است.

معترضان در رودسر در استان گیلان شامگاه جمعه با برافروختن آتش، خیابان‌های اصلی منتهی به «میدان غدیر» این شهر را مسدود کردند.

در همین رابطه، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» با انتشار گزارش سالانه خود خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی با بازداشت 62 روزنامه‌نگار در سال جاری میلادی، ایران را به بزرگترین زندان برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران تبدیل کرده است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی 49 روزنامه‌نگار را پس از خیزش سراسری مردم ایران بازداشت کرده که 22 نفر از آن‌ها روزنامه‌نگار زن هستند.

شماری از معترضان ضدحکومتی همچنین شامگاه جمعه بنر حاوی تصویر قاسم سلیمانی فرمانده کشته‌شده نیروی قدس سپاه را در کاشان آغشته به رنگ قرمز «خون» کردند.

از سویی، نوربرت روتگن، نماینده مجلس آلمان از حزب دموکرات مسیحی، با انتشار توییتی پیرامون وضعیت اینترنت در ایران نوشت: «امروز دوستان ایرانی‌ به من گفتند اینترنت تقریبا به طور کامل در کشور قطع شده است. من این را نشانه آشکاری از تحت فشار بودن جمهوری اسلامی می‌دانم که برای بقای خود می‌جنگد.»

در تهران شامگاه جمعه شماری از معترضان بنر تبلیغاتی قاسم سلیمانی را در اتوبان امام علی به‌آتش کشیدند.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا نیز در توییتی با اشاره به تحریم کلیت سپاه پاسداران توسط این کشور، نوشت: «ما از زمان مرگ مهسا(ژینا) امینی 47 نفر را تحریم کردیم، ایران را از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل بیرون انداختیم و به تحریم کامل سپاه ادامه می‌دهیم.»

او در این توییت که جمعه منتشر شد، اعلام کرد: «تا زمانی که رژیم (ایران) پاسخگو نباشد متوقف نمی‌شویم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید