کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: ایران بزرگترین زندان خبرنگاران جهان است

سازمان «گزارشگران بدون مرز» نیز با اشاره به وضعیت روزنامه‌نگاران در ایران از ایجاد میز جدیدی برای این کشور و با هدف «فراهم کردن حمایت امنیت دیجیتالی به روزنامه‌نگاران و رسانه‌های» ایرانی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

«کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» با انتشار گزارش سالانه خود خاطرنشان کرده است که جمهوری اسلامی با بازداشت 62 روزنامه‌نگار در سال جاری میلادی، ایران را به بزرگترین زندان برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران تبدیل کرده است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی 49 روزنامه‌نگار را پس از خیزش سراسری مردم ایران بازداشت کرده که 22 نفر از آن‌ها روزنامه‌نگار زن هستند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران این آمار را برای ایران «بی‌سابقه» دانسته و خاطرنشان کرده است: «این بالاترین رقمی است که در 30 سال سرشماری کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران برای این کشور ثبت شده است.»

این گزارش با اشاره به بازداشت دست‌کم 9 روزنامه‌نگار کُرد در ایران نیز تأکید کرده است، کردها در معرض بیشترین حملات تلافی‌جویانه حکومت در واکنش به اعتراض‌ها قرار گرفته‌اند.

میز جدید «گزارشگران بدون مرز» برای ایران

سازمان «گزارشگران بدون مرز» نیز با اشاره به وضعیت روزنامه‌نگاران در ایران از ایجاد میز جدیدی برای این کشور و با هدف «فراهم کردن حمایت امنیت دیجیتالی به روزنامه‌نگاران و رسانه‌های» ایرانی خبر داد.

این میز جدید که با همکاری شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل تأسیس شده است، درنظر دارد تا به رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ایرانی که در معرض خطر هستند، کمک ارائه دهد.

گزارشگران بدون مرز پیشتر در گزارش سالانه خود خاطرنشان کرده بود که ایران در رده‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان، از میان 190 کشور دنیا در ردیف 178 قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید